İhtiyaçlarını Kendisi Gidermesi için Çocuğu Cesaretlendirmek

by Bebek Melekleri

İhtiyaçlarını kendisi gidermesi her çocuğun kendisine öğretilmelidir. Bazı çocuklar, çorap giymek, yapboz yapmak gibi bazı basit şeyleri kendileri yapabilecekleri dönemde olsalar da bunu ebeveynlerinin daha iyi yaptığını düşündüklerinden her şeyi ebeveynlerinin yapmasını isteyebilir. Çocuğunuzu cesaretlendirerek bazı işleri kendi başına yapmasının daha iyi olacağına onu inandırabilirsiniz.

Çocuklar, içinde bulundukları gelişme döneminin getirdiği yeteneklerin karşılayamayacağı veya yeterince iyi yapamadığını düşündüğü bazı şeyleri yapmak isteyebilir. Yapmak istediği bir şeyi yeterince iyi yapamadığını gören çocuk, kendi ihtiyaçları veya başka şeyler için sürekli ebeveynlerinden yardım istemeyi alışkanlık hâline getirebilir.

İhtiyaçlarını kendisi gidermesi için çocuğunuzu nasıl cesaretlendirebilirsiniz?

Böyle düşünen çocuklar, genelde ilerleyen zamanlarda doğaları gereği mükemmeliyetçi bir karaktere sahip olurlar veya ebeveynleri çocuğun kapasitesinin üstünde bir beklentiye sahip olduğundan dolayı böyle davranabilirler. Ebeveynleri, her şeyi ondan daha iyi yapabildiği için her şeyi ebeveynlerinden bekleyen çocukların bu alışkanlığı devam ettirmemesi için ondan yapabileceklerinin üstünde şeyler beklememeye veya onun yapamayacağı, beceremeyeceği, gelişim düzeyine uygun olmayan oyuncaklar almamaya, çocuğunuz için üst düzey sayılabilecek aktivitelere katılması için zorlamamaya dikkat etmelisiniz. Böyle davranmak, çocukta sürekli ebeveynden yardım alma alışkanlığını doğurabilir. Hatta ilerleteceği gibi farklı şeyleri denemekten korkmasına ve öz güven eksikliği yaşamasına da sebep olabilir.

Ebeveynlerinden sürekli yardım talebinde bulunan çocuklar, eğer ebeveynleri ondan yüksek beklenti içinde değilse. Bu da deneme korkusunu istemeden de olsa arttırmıyorsa, bir müddet sonra yapabileceğini gördüğü bazı işleri kendisi halletmeye başlayacaktır. Bu süreci hızlandırmak için çocuğunuza olan davranışlarında, ona yardım ederken bazı davranışlarınıza dikkat ederek çocuğunuzu cesaretlendirebilirsiniz.

Ebeveynlerinin yapmasını istediği bir şeyi yaparken, çocuğunuzun fikrini almadan hareket etmeden, örneğin resim yapmanızı istediğinde siz resim çizerken çocuğunuzdan resmin ne hakkında olduğunu, nasıl bir resim istediğini ona sorarak onun cesaretlenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Bu tür işleri nasıl yapılacağını bilmediği için yapmaktan çekiniyor, denemekten korkuyor olabilir. Siz onun için bir şey yaparken, mesela resim çizerken kalemi nasıl tutacağı, giyinirken kıyafetlerini nasıl giymesi gerektiği hakkında çocuğunuza dersler vermeniz gerekir. Bu da onu bu sürece dâhil edip cesaretlenmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzdan istediğiniz küçük yardımlar, onun özgüven kazanmasına, işi kendisinin de yapabileceğine inanmasına katkı sağlayacaktır. Ancak çocuğunuz tam olarak bu güveni kazanmadan onu işleri kendisi yapması için zorlamamalı, ona yardım etmeye devam etmelisiniz. Ancak başarısız olduğunda onu eleştirmemeye, aksine yaptığı işin ne kadar iyi olduğunu belirterek onu cesaretlendirmeye devam etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Hayali arkadaşlar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler