İdeal Kilonun Altında Olan Çocuk

Annelerin birçoğu çocuklarının zayıf olduğunu düşünür. Ancak bu düşünce kişiden kişiye göre değişir. Bu yüzden çocuğunuzun kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz çocuğunuzun sağlık durumundan ve gelişiminden memnun değilse endişe etmek yerine durumu düzelmek için yapabileceğiniz şeylere odaklanmalısınız.

İdeal Kilonun Altında Olan Çocuk

Çocuk ideal kilonun altındaysa ne yapmalıyız?

Çocuklarda kilo durumu yaşa, fiziksel aktivitelerine ve yeme alışkanlıklarına göre farklılık gösterir. Standart kabul edilen ortalama kilo değerlerinin altında kalan bir çocuğunuz varsa bunun sebebini bulmak için pek çok noktaya dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuzun yemek yeme alışkanlığı size neden zayıf olduğuyla ilgili ipuçları verir. Çocukların konsantrasyonu çok çabuk dağılır. Yemek sırasında bu durumun yaşanması hâlinde çocuğunuz yediği yemeğe karşı ilgisini çabuk kaybeder ve yeterince yemek yemeden doyduğunu söyleyebilir. Yemek sırasında TV izleme alışkanlığı olan çocuklar genellikle az yeme eğilimindedir. Eğer öğününü yediği yer onun için uygun bir yer değilse bu durum çocuğunuzu olumsuz etkileyip yeme isteğini köreltebilir. Yemek yediği yerin rahatsız veya kirli olması bir yetişkini etkilediği gibi çocuğunuzu da etkileyebilir. Alelacele yemek yemek zorunda bırakılması da çocuğunuzun doymadan masadan kalkmasına sebep olabilir. Kendi kendine yemek yerken zorlanan küçük çocuklar bazen yeterince yemek yiyemeyebilir.

Yemek yeme alışkanlığı doğrudan ne yediğiyle ilişkilidir. Çocuğunuzun gelişimini desteklemeyecek besleyici değeri düşük yiyecekler çocuğunuzun yeteri kadar kilo alamamasına sebep olabilir. Ayrıca yemek sırasında fazla sıvı alımı çocuğunuzda doyma hissi yaratacağı için vereceğiniz besleyici gıdaları yiyemeyecek kadar tok hissedebilir. Çocuğunuzun zayıf olduğunu düşünüyorsanız beslenme düzenine ihtiyaç duyduğu kaloriyi ve besin çeşitliliğini içeren yemekler eklemelisiniz. Ayrıca yemek yeme sırasındaki sıvı alımını kısıtlı tutmalısınız.

Yemek düzeni besleyici ana öğünler ve destekleyici ara öğünlerden oluşmalıdır. Beslenme düzeninde yapacağınız programlama hataları çocuğunuzun ana öğünde vereceğiniz besini reddetmesine yol açabilir. Çocukluk döneminde yemek yeme alışkanlığı konusunda düzen oluşturmak gelecekteki beslenme alışkanlığının temelini oluşturduğu için oldukça önemlidir.

Siz çocuğunuzu yeterince besliyor olsanız da çocuğunuzu emanet ettiğiniz insanlar bu duruma sizin kadar özen göstermiyor olabilir. Çocuğunuzun beslenme düzenindeki değişmelerden onunla ilgilenen herkesi bilgilendirirseniz bir süreklilik sağlamanız daha kolay olacaktır.

Çocuk çok zayıfsa doktora gözükmelimiyiz?

Çocuğunuzun zayıf olmasının sebebi tıbbi bir nedenden ötürü kilo alamaması olabilir. Bunun için yapmanız gereken çocuğunuzun sağlığını düzenli olarak doktor tarafından takip edilmesidir. Ayrıca kimi çocuklar tıbbi bir sebebi olmasa dahi strese bağlı sebeplerden dolayı yemek yemeyi reddedebilir. Bu durumun önüne geçmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Çocukluk dönemi en hareketli dönem olduğu için çocuğunuzun yaktığı kaloriyi yediği besinlerle geri aldığından emin olmanız gerekir. Çocuklarda zayıflık sebebi keşfedildiği takdirde doğru beslenme programıyla çözülebilecek bir sorudur. Bu yüzden endişe etmeden önce sorunun kaynağını araştırmanız da fayda var.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0