Huysuzlukla Başa Çıkma Yöntemleri

İki yaşındaki bir çocuğun duygularını kontrol etmesi ve onları saklaması oldukça zordur. Mutlu olduklarında onlarla başa çıkmak kolay olsa da huysuz hâlleri sizi oldukça yorabilir. Çocuğunuzun huysuz günlerinde ikinize de yardımcı olabilecek ipuçlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Huysuzlukla Başa Çıkma Yöntemleri

Çocuğunuz huysuzluk yapıyorsa ne yapmalısınız?

İki yaşını doldurmuş çocuklar hâlâ duygu ve davranışlarını kontrol edebilecek kabiliyeti kazanmamıştır. Onlar, biz yetişkinlerin aksine hissettikleri şeyleri saklamaktan çekinmezler. Çünkü buna ihtiyaç duymazlar. Eğer mutlularsa gününüz kahkahalar eşliğinde geçebilir, bir başarı elde ettiklerinde bütün gün bunun hakkında övünerek konuşabilirler. Bazen de başa çıkmakta zorluk çekeceğiniz huysuz günleri olabilir. Fakat izleyebileceğiniz bazı yöntemlerle ikiniz de bu zorlu günleri daha rahat atlatabilirsiniz.

Çocuğunuz huysuzluk yaptığında onunla birlikte huysuzlanmak yerine ona komiklikler yaparak yaklaşın. Olumsuz yüz ifadesine, ağlamalarına komik yüzler yaparak karşılık verebilirsiniz. Homurdandığında, sinirlenmeden kahkahalar atmaya çalışın. Keyfinizin yerinde olduğunu ona hissettirin. Bu yaşlardaki çocuklar, bu tarz yaklaşımlar karşısında daha az direnç gösterecektir.

Huysuzlukları sırasında çocuğunuz sizinle inatlaşabilir. Onun bu davranışına aynı inatla cevap vermek yerine ona arkadaşça yaklaşmaya çalışın. Çocuğunuza onun sevdiği şeyleri hatırlatmak da keyfini yerine getirmeye yardımcı olabilir. Canı sıkkın olduğunda ya da huysuzlandığında ona sevimli yüzler yaptığınız yemekler hazırlayabilirsiniz. Eğer size uyum sağlayabilecek durumdaysa yemeğin yapımına onu da dâhil edebilirsiniz. Böylece dikkatini bulunduğu durumdan uzaklaştırabilirsiniz.

Huysuzlukla nasıl başa çıkılır?

Çocuğunuzun huysuzluk yapmasının sebeplerinden biri de yeteri kadar uyumamasından olabilir. Çocuğunuzun yeteri kadar uyuduğundan emin olun. Yetersiz uyku, çocuğunuzun huysuzluğu dışında onun gelişim sürecinde de olumsuz etkilere neden olabilir. Uyku saatlerinde yapacağınız değişiklikler de çocuğunuzun huysuzluk yapmasına neden olabilir. Çocuğunuzun alışık olduğu düzenden çıkması, onu rahatsız hissettirecektir. Çocuğunuzun uyku düzenini mümkün oldukça bozmamaya çalışın.

Huysuzluk dönemlerinde çocuğunuzun daha az hoşlandığı ya da hiç hoşlanmadığı aktivitelerden uzak durun. Onu bu aktiviteleri yapmaya zorlamayın. Bu tarz eylemleri daha neşeli olduğu günlere saklayabilirsiniz. Çocuğunuz huysuz olduğunda sizden ilgi bekleyecektir. Ona zaman ayırın. Kendi hoşlandığınız aktiviteler yerine onun zevk alabileceği şeyler yapmaya özen gösterin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0