Huysuzluk Nöbeti Geçiren Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Çocuklarda huysuzluk nöbeti, kesin bir tanımı olmayan davranış şeklidir. Her çocuk kendine has huysuzluk nöbetleri geçirebilir.

Huysuzluk Nöbeti Geçiren Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Huysuzluk nöbeti nedir?

Genellikle çocuklar, en çok aile bireyleriyle yan yana olduğu zaman huysuzluk nöbeti geçirirler. Yani durumun öfkeyle ya da sinirlenmekle bir ilgisi yoktur. Çocuklar sadece etrafında olan bireylere karşı olumsuz bir duygu ya da düşünce beslediklerinde de huysuz olabilirler.

Bazı psikologlar bebeklerin bağımsız olmak ya da bebek kalmak konusunda duydukları arzu yüzünden huysuzluk nöbetleri geçirdiğini söylerler. Bazılarıysa bebeklerin istediklerini alamadıkları zamanlarda içine girdikleri hayal kırıklığıyla huysuzluk nöbetleri geçirdiklerini söylerler. Bu bebeklerin, zaman zaman ebeveynler üzerinde kullandıkları bir silah hâline de gelebilir.

Çocuğunuz huysuzluk yapıyorsa nasıl davranmalısınız?

Böyle zamanlarda çocukları zapt etmek oldukça güçtür. Ebeveyn ne yaparsa yapsın çocuk inadından vazgeçmez. Ağlayabilir, bağırabilir, herkesi etrafından uzaklaştırmak isteyebilir. Çaresiz kaldığını düşünen ebeveyn kendine, hayatını kolaylaştırmak için birtakım çareler belirleyebilir. Bunlardan ilki, net olmaktır. Çocuk ısrarında ne kadar diretirse diretsin ebeveyninin, onu olumlu karşılamayacağını bilirse huysuzluk yapmaktan çekinebilir. Mesela markete gidildiğinde şeker yiyemeyeceğini bildiği için, bu konuda ısrar etmeyebilir.

Çocukların huysuzluk nöbetlerinin patlama noktasını bilmek ebeveynin işini kolaylaştırır. Mesela çocuk uykusu geldiğinde huysuzlanıyorsa yatma saatlerini kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Bu işaretleri bilmek, çocuğunu etkisiz hâle getirmenin anahtarlarındandır.

Çocuğa, yaptığı bu huysuzlukların aslında işe yarar bir hareket olmadığını anlatmak, ebeveynin stratejilerinden biri olmalıdır. Strateji belirlemek ebeveyn için caydırıcı bir unsur da olabilir. Mesela çocuk huysuzluk nöbeti geçirmeye başladığında ebeveynin yanından uzaklaşmasına, ne derse desin karşılık vermemesine yardımcı olur. Öfkelenen çocuk sakinleşince yanına gidilir ve yaptığının yanlış olduğu daha sakinleşmiş bir hâlde anlatılabilir. Eğer çocuk öfkesinde ısrarcıysa ceza uygulamak fayda sağlayabilir. Odasına göndererek ya da varsa yaramazlık köşesine oturmasını isteyerek yaptığının sonuçlarına katlanması beklenebilir.

Ebeveynler, çocukları huysuzluk nöbeti geçirdiğinde kendi davranışlarını da kontrol etmeyi bilmelidirler. Yorgun ya da mutsuz olduğunuz bir zamanda çocuk öfkesini dışa vurabilir. Böyle zamanlarda sabırlı olmak, çocuğunuza meydan okumak yerine bir önseziyle yaklaşmak daha yapıcı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0