ÇOCUĞUNUZUN MARANGOZLUK ALETLERİNİ KULLANMASINA YARDIMCI OLUN

Çocuklar yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptir ve bu potansiyeli ortaya çıkarabilmek için kendilerini çeşitli yollarla ifade etmeleri gerekir. Oyunları sırasında ahşap malzemelerden marangozluk yapmaları da bu yollardan biridir. Çocuğunuzun marangozluk malzemelerini öğrenmesini sağlayarak ona yeni bir faaliyet sunabilirsiniz. Hobi marangoz aletleri nasıl kullanılır?

ÇOCUĞUNUZUN MARANGOZLUK ALETLERİNİ KULLANMASINA YARDIMCI OLUN

Hobi marangoz aletleri nasıl kullanılır?

Yaratıcılık, çocuklar için doğal bir süreçtir ve çocuklar yaratıcı olabilmek için ek bir çabaya ihtiyaç duymazlar. Olayları, nesneleri, insanları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerden daha farklı bir biçimde algılayıp yorumlayabildikleri için de yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olurlar. Fakat bu potansiyeli ortaya çıkarabilmek ve kalıcı hâle getirebilmek için kendilerini ifade etmeye ihtiyaç duyarlar. Diğer becerilerinde olduğu gibi yaratıcı ifade becerilerini de geliştirebilmek için pratik yapmaya ihtiyaç duyarlar.

Çocukların gün içerisinde oynadıkları oyunlar, yaratıcı ifadelerini geliştirmek için egzersiz görevi görebilir. Çocuklar, yaratıcı ifadelerini sergilemek için yetişkin desteğine gerek duymasalar da potansiyellerinin doğru yönlendirilebilmesi için sizin yardımınız gerekebilir. Çocuğunuzun doğru oyunları oynamasını sağlayarak yaratıcılığına katkıda bulunabilirsiniz. Çocuğunuzun doğal materyallerle oynamasını sağlamak çocuğunuzun duygusal açıdan da rahatlamasını sağlar. Ağaç işleriyle uğraşmak çocuğunuzun sadece yaratıcılık gelişimine değil fiziksel gelişimine de katkı sağlayabilir. Çünkü ağaca şekil vermek için kullanılan araçlar güç ve koordinasyon gerektirir.

Çocuğunuzun marangozluk aletlerini kullanmasına nasıl yardımcı olabiliriz?

Çocuğunuza ağaç işlerinde kullanacağı aletleri, nasıl kullanacağını öğreterek onun fiziksel gelişimine de destek olabilirsiniz. Marangozluk aletleri çok küçük çocuklar için tehlikeli olabilir. Bu nedenle çocuğunuz en az anaokulu çağına gelene kadar ona bu aletleri kullandırmamaya çalışın. Çocuğunuza çekici nasıl tutması gerektiğini göstererek işe başlayabilirsiniz. Çekiç ağır bir araç olsa da kesici aletler kadar risk oluşturmayabilir. Çocuklar çekici genellikle demir kısmına yakın olan yerden tutarlar. Onunla birlikte çekici tutarak dengeyi nereden sağlaması gerektiğini gösterebilirsiniz. Bu iş sırasında geniş başlı çiviler kullanmak çocuğunuzun çiviyi daha kolay çakmasını sağlayabilir. Uzun çivileri çakması, zamanını alacağı için çocuğunuz kısa sürede sıkılabilir. Bu nedenle çakması kolay olan kısa çivileri tercih edebilirsiniz.

Çocuğunuzun testereyi daha rahat kullanabilmesi için tahta parçalarını menteşeler yardımıyla bir masaya sabitleyin. Sonrasında çekiçte olduğu gibi testereyi de çocuğunuzla birlikte tutarak hangi hareketi yapması gerektiğini gösterin. Bu sırada çocuğunuzun el ve parmaklarının testerenin keskin kısmından uzak olmasına dikkat edin. El matkapları çocuklar için fazla tehlikelidir bu nedenle çocuğunuz okul çağına gelmeden bu aleti kullanmamasına dikkat edin.

Oyununuzu tamamladıktan sonra çocuğunuzla etrafı temizlemenizi sağlayabilecek mini bir oyun oluşturabilirsiniz. Süpürge yardımıyla yere düşen talaş, çivi ve başka maddeleri temizleyin. Bunların etrafta kalması çocuğunuzun sağlığını tehdit edebilir.

YARATICILIK VE BEYİN İLİŞKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0