Her Şeyin İstediği Gibi Olmasını Talep Eden Çocuklar

by Bebek Melekleri

Küçük çocuklar her şeyin onların istediği şekilde olmasını isteyebilir. Çocukların genelinde 2-3 yaş arasında patronluk taslamak ya da istek ve dileklerini emir cümleleriyle kullanmak olağan bir durumdur. Bu, asalet kompleksi ya da liderlik duygusunun bir dışavurumu olabilir.

Her şeyin istediği gibi olmasını isteyenler çocuklara karşı yapmanız gerekenler nelerdir?

Bazı çocukların, diğerlerine oranla liderlik duygusunun daha gelişmiş ve baskın olduğu bir gerçektir. Ancak bazı durumlarda da çocukların patronluk taslamalarının ve hem oyun arkadaşlarına hem de size emirler vermesinin nedeni yaşadıkları güçsüzlük hissi olabilir. Çocuğunuz doğal olarak, henüz dünyanın onun etrafında dönmediğini anlayacak bir düşünceye sahip değildir ve kendi yapabileceği basit işleri bile size emir vererek yaptırma yoluna gidebilirler. Bu bazı durumlarda aşırı bir hâl alabildiği gibi kimi zaman yalnızca kişiliklerinin bir sonucu olarak doğal seyrine geri döner.

Çocuğunuzun liderlik ya da asalet kompleksine sahip olabileceğini göz önünde bulundurarak gerçekleştirebileceğiniz birkaç davranış değişikliği, onların daha sağlıklı iletişim kurabilen bireyler olmalarını sağlayabilir. En başta çocuğunuza, size davranmasını istediğiniz şekilde davranmalısınız. Patronluk taslama durumunun ayna görevi göreceğini düşünerek çocuklarınıza patronluk taslamayı bırakabilirsiniz. Çocuğunuza yeteri kadar zaman ayırdığınızdan emin olmak da onların isteklerinin makul bir kısmının gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Bu onların isteklerini azaltacaktır. Tüm bunların yanında özellikle size karşı kaba davranmasını istemezsiniz. Bu nedenle böyle anlarda cevap vermeyi kesebilirsiniz. Bir şeyi yapmanızı istediğinde ya da sadece konuşmak istediğinde sesini daha yumuşak hâle getirmesini ve “lütfen” kelimesini kullanmasını talep edebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşam alanında da ona biraz kontrol devretmek iyi bir fikir olabilir, böylelikle kontrolün bir miktarının kendisinde hissetmesi tüm ipleri ele alması fikrini ortadan kaldıracak meşguliyeti verebilir. Daha sonraysa basit işlerden başlayarak sorumluluklar verebilirsiniz. Onun istekleri karşısında pek çok şey yaptığınızı ancak her istediğini de yerine getiremeyeceğinizi yumuşak bir dille anlatmalısınız. Sizin yetişkin birey olduğunuzu ve bazı isteklerin bu durumda çok saçma olduğunu bilmesi patronluk taslamasını engelleyebilir.

Çocuklarınızın kendilerine olan güvenlerini ne kadar arttırırsanız, kendi başlarına da o derecede iş yapma gücünü hissedecek ve emir kipini kullanmaktan o oranda vazgeçeceklerdir. Yapmamanız gereken yegâne davranış ise patronluk davranışına karşı sizin de daha fazla patronluk, liderlik taslamanız ve sert çıkmanızdır. Bu durumda çocuğunuz sizden aldığı patronluğu ya tekrar size ya da arkadaş, oyun çevresine yansıtarak güç ezikliğini gidermeye çalışacaktır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler