BEYNİ DENGELİ BİR ŞEKİLDE KULLANMANIN ÖĞRENME ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Yaratıcılık, çocuklar için doğal bir süreçtir ve bu süreçte beynin sağ lobu daha etkilidir. Fakat sağlıklı bir zihinsel gelişim ve öğrenme süreci için beynin sağ-sol lobunu dengeli bir şekilde kullanmak gerekir. Hem sağ hem sol beyni kullanmak için çeşitli egzersizler vardır.

BEYNİ DENGELİ BİR ŞEKİLDE KULLANMANIN ÖĞRENME ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Beynin sağ ve sol lobu ne işe yaramaktadır?

Çocukların gelişim sürecini daha iyi anlayabilmek için beynin yapısını ve nasıl işlediğini anlamak gerekir. Böylece çocuğunuza sunduğunuz eğitimin onu nasıl etkileyeceğini daha iyi anlayabilirsiniz. Beynin işleyişini bilmek, çocuğunuza vereceğiniz eğitimde nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda da size fikir verebilir.

Beyin sağ ve sol olmak üzere iki ana lobdan oluşur. Bu loblar korpus kallosum adı verilen bir bağ ile birbirine bağlıdır. Sağ ve sol lobun üstlendiği görevler birbirinden farklıdır. Fakat beynin doğru çalışabilmesi için bu iki lobun iletişim hâlinde olması gerekir. Ayrıca bu iki lob gerektiğinde birbirlerinin görevlerini üstlenebilir. Mesela beyinde konuşma ile ilgili lob hasar gördüyse bu lobun görevini diğeri alır. Bu durum hasarın olduğu bölgeye ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlardaysa bu iki lob üstünlük sağlayabilmek için rekabet hâlinde olabilirler. Çocukların ilgi alanları belirgin olmaya başladıkça beynin hangi tarafının üstünlük sağlayacağı da belli olmaya başlar. Üstünlük sağlayan lob düşünceler üzerine de etkili olabilir. Sağ lob üstünlük sağladığında, insanlar daha duygusal düşünmeye ve olaylara öznel yaklaşmaya meyilli olabilirler. Sol lobun üstünlük sağladığı durumlardaysa kişi genellikle olayları kurallı ve düzenli bir şekilde ele alır.

Hem sağ hem sol beyni kullanmak için ne yapılmalı?

Aldığımız eğitim ve bize öğretilen düşünce yapısı da beynimiz üzerinde etkilidir. Okulda verilen eğitim yakınsak düşünceyi gerektirir. Yakınsak düşüncede öznel cevaplara yer yoktur, cevaplar nettir ve yoruma kapalıdır. Bu tarz düşünme şekli beynin sol lobuyla alakalıdır. Sanatsal faaliyetler ve anaokulunda yapılan etkinliklerin çoğu ıraksak düşünceyi gerektirir. Iraksak düşünce, eldeki bilgilere farklı yorumlar getirebilmekle alakalıdır, özneldir ve kesin cevaplar yoktur. Bu tarz düşünce biçimiyse beynin sağ lobuyla ilgilidir. Çocukların gelişim sürecinde yaptığı faaliyetler ve düşünce biçimleri hangi lobun daha aktif olacağını belirler. Fakat gelişim sürecinin sağlıklı ilerlemesi için bu iki lobun dengeli bir şekilde çalışması gerekir. Çocuklar yaratıcılık kadar sabit düşüncelere de ihtiyaç duyarlar. Dünyanın işleyişi, bilim gibi konularda beynin sol lobunu da kullanabilmeleri gerekir.

KAYGI (ANKSİYETE) BOZUKLUKLARINDA KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0