Hazırlanırken Yavaş Davranan Çocuklar

Çocukların temposu, doğal olarak yetişkinlerinkiyle aynı olmayacaktır. Özellikle sabahları iş veya okul için evden çıkarken çocuğunuzun çok yavaş olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun normal olduğunu bilirseniz, zaman yönetimi konusunda çocuğunuza uygun bir plan yaparak istediğiniz yere vaktinde ulaşabilirsiniz.

Hazırlanırken Yavaş Davranan Çocuklar

Çocuğum yavaş hazırlandığı için okuluna geç kalıyor ne yapmalıyım?

Doğal olarak çocukların yetişkinler kadar hızlı hareket etmesi beklenemez. Bu durum, çocuğunun daha hızlı hareket etmesini isteyen ebeveynleri yoran veya kızdıran bir durum olabilir. Ancak unutmayın ki çocuğunuz bunu bilinçli olarak yapmıyor, kendine uygun tempoda hareket ederek size ayak uydurmaya çalışıyor. Sizden daha deneyimsiz, küçük bir vücuda sahip bir çocuğun sizinle aynı hızda hazırlanmasını, hareket etmesini beklemek haksızlık olacaktır. Çocukların dikkati de daha kolay dağılabileceğinden hazırlık ve evden çıkma süresi de bu sebeple uzuyor olabilir.

Geç kalmamak için alınacak önlemler neler?

İşe veya okula çocuğunuzun yavaş hareket etmesi dolayısıyla geç kaldığınızı düşünüyorsanız, yeni bir planlama yapıp, yeni bir düzene alışıp bu geç kalmaların önüne geçebilirsiniz. Hazırlanmak için her sabah uyandığınız saatten daha erken uyanmaya başlamanız, çocuğunuzu da daha erken uyandırmaya başlamanız bu durumun önüne geçebilir. Gece yatmadan önce sabah yapacağınız bazı işleri planlayıp halletmek de sabahları size vakit kazandıracak ve daha hızlı hareket etmenizi sağlayacak bir yöntem olabilir. Çocuğunuzun sabah yanında götürmesi gereken, götürmek isteyeceği şeyleri akşamdan hazırlayarak onun da daha hızlı olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Evden çıkmak için çocuğunuzu hazırlarken bunu onun dikkatini dağıtabilecek şeylerin yanında yapmamaya özen gösterin. Örneğin odasında çocuğunuzu giydirirken oyuncakları, yarım kalmış bulmacası veya başka şeyler onun dikkatini dağıtabileceğinden çocuğunuzu banyo, kendi odanız gibi çocuğun dikkatinin dağılma ihtimalinin az olduğu yerlerde hazırlamak daha hızlı olmanızı sağlayabilir. Sabahları hareketli bir müzik eşliğinde hazırlanmak da çocuğunuzun bu tempoya uyup daha hızlı olmasını sağlayabilir.

Sabahları panikle, alelacele çocuğunuzu uyandırmak yerine onu sevgiyle, kucaklayarak veya küçük bir öpücükle uyandırmaya özen gösterin. Gerekirse sabah çocuğunuzun yatağında birlikte birkaç sevgi dolu dakika geçirmek için vakit yaratın. Böylece hem çocuğunuzun hem sizin rahatlamanız hem de hazırlanma sürecinde çocuğunuzun sizin talimatlarınızı daha uygulaması, daha hızlı olmanızı sağlanabilir.

Evden vaktinde çıkmak için hazırlanma sürecini çocuğunuz için bir oyun hâline getirmek, çocuğunuzu oyalama ihtimali olan şeyleri yanınıza almak ve ona uygun beklentiler içinde olmak zaman yönetiminin daha uygun olmasına ve daha hızlı hareket etmenize katkı sağlayabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0