Hazır Gıdalar ve Ev Yapımı Gıdalarla Beslenme

by Bebek Melekleri

Hazır Gıda Bebeğinizin beslenmesi, dikkat etmeniz gereken konular arasında ön sıralarda bulunur. Bu konuyla ilgili bilmenizde fayda olan bazı konular vardır.

Hazır gıda satın alırken neye dikkat etmeliyiz?

Bebeğinizin gelişimi için en önemli konulardan biri beslenmedir. Ek gıdaya geçiş döneminde bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alabilmesi için beslenme, ebeveynler tarafından sürekli olarak takip altında tutulmalıdır.

Günümüzde bebeklere verilen ek gıdaları genel olarak evde hazırlanan gıdalar ve hazır gıdalar olarak iki ana başlık altında inceleyebiliriz. Hazır gıdaların yeni ortaya çıktığı ve yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde bu gıdaların içerisinde bebeğinizin ihtiyacı olandan çok daha fazla tuz, şeker veya bebek için zararlı olabilecek çeşitli katkı maddeleri bulunabilmekteydi. Bu durumun ortaya çıkması ve kontrol edilmeye başlanmasıyla birlikte günümüzde hazır gıda üreten firmaların, hem kendi imajlarının düzelmesi hem de ilgili otoritelerden gördükleri baskılar dolayısıyla gıdaların kalitesini büyük ölçüde bebek için uygun seviyeye getirdiği söylenebilir.

Ebeveynler, eğer vakit konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsa. Bebeğe verilecek olan ek gıdaların evde hazırlaması çoğu zaman bebek için bir sorun yaratmaz. Ancak bu gıdaları hazırlarken bazı durumları göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Evde gıda hazırlarken bebeğinizin ek gıdalarla yeni tanışmaya başladığını unutmamalısınız. Bu dönemde hazırlayacağınız gıdalara şeker, yağ ya da tuz eklememeniz, bebeğinizin yeni tanışacağı gıdayla doğru şekilde tanışabilmesi ve ileriki dönemlerde bu gıdayı kabul etmekte zorluk çekmemesi için gerekli bir durum oluşturur. Karbonat kullanımı da dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Karbonat, besinde bulunan mineral ve vitamin oranını azaltacağından kullanmanız önerilmez. Domates gibi asit içeren gıdaları alüminyum kaplarda, c vitamini içeren gıdaları ise bakır kaplarda pişirmemeye özen göstermeniz doğru olacaktır. Alüminyumun, asit içeren gıdalarda çözülme ihtimali, bakır kapların ise c vitaminini tahrip etme ihtimali bulunduğundan bu araçlardan uzak durmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Sebzeleri pişirirken basınç altında, buharda veya susuz ortamda, baklagilleri ise akşamdan ıslatmadan ve kaynatmadan pişirmeniz önerilir. Baklagilleri pişirmeden önce gün içinde iki dakika boyunca kaynatıp iki saat boyunca dinlenmeye bırakıp aynı suda pişirmek iyi bir yöntem olacaktır.

Hazır gıda satın alırken bebeğe uygun olduğu belirtilen her gıdayı satın almamanız. Alacağınız gıda ile ilgili doktorunuzdan tavsiye almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bebeğin Biberonu Reddetmemesi İçin Yapılabilecekler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin