ÇOCUKLAR VE HAYALİ ARKADAŞLARI

Hayali arkadaşlar, çocukların hayal güçlerinin en güçlü tezahürlerinden biridir. Hayali arkadaş temel olarak çocuğun kendine başkaları tarafından görülmeyen bir arkadaş yaratmasıdır. İlk bakışta bir rahatsızlık gibi görünen bu durum sanılanın aksine riskli veya psikolojik tedavi gerektiren bir durum değildir.

ÇOCUKLAR VE HAYALİ ARKADAŞLARI

Hayali arkadaş nasıl ortaya çıkar?

Hayali arkadaşlar, çocuklarda genelde 10 yaşına kadar (Özellikle 2-5 yaş aralığının etkili olduğu söylenmektedir.) olan süreçte ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan hayali arkadaş, anne veya baba tarafından görünemez, kendine ait bir adı, zevkleri, özellikleri ve istekleri olabilir.

Hayali arkadaşları olan çocukların, yaratıcılığı oldukça gelişmiş bir noktada olabilir. Özellikle taklit oyunlarında oldukça başarılı bir performans gösterebilirler. Bu hayali arkadaşların, çocuğun stres kontrolünü sağladığı söylenmektedir. Çocuk bazen kendi özelliklerini hayali arkadaşına yükleyebilir. Örneğin, çocuk karanlıktan korkuyorsa bunu hayali arkadaşının karanlıktan korktuğu şeklinde ifade edebilir ya da bir yemeği yemek istemiyorsa hayali arkadaşının bu yemekten hoşlanmadığını söyleyebilir.

Hayali arkadaşın ortaya çıkması psikolojik sorunu olduğu mu gösterir?

Anne ve babanın hayali arkadaş konusunda tutumu çok önemli bir yer kaplamaktadır. Çocuk kimi zaman hayali arkadaşını anne ve babasından saklayabileceği gibi (Örneğin, kendi kendine konuştuğu zaman kimle konuştuğu sorulduğunda “Hiç kimseyle.” cevabını verebilir.) bunu anne ve babaya açıklayabilir. Çocuğun hayali arkadaşını anne-babasına açıklamasıyla,  anne-baba tutumu hoşgörülü olmalı, tepkisel veya muhalif bir tutumda olmamalıdır. Sanılanın aksine çocuğun kendine hayali bir arkadaş yaratması ve onunla konuşması psikolojik bir vaka sayılmamaktadır. Çocuğun böyle bir durumda gerçek ile hayali ayırt edememe gibi psikolojik bir konuma girmemiş olduğu kabul edilmektedir. Çocuk hayal ile gerçeği ayırt edebilmektedir ve hayali arkadaşının gerçek arkadaşlarından farklı olduğunu ve onu kendisinin yarattığının bilincindedir.

Anne-baba, hayali arkadaşın ortaya çıkmasını hoşgörülü karşılamalı, onun varlığını varmışçasına kabul etmelidir. Aksi takdirde hayali arkadaşın reddedilmesi veya çocuğun gerçekte olmayan biriyle konuştuğu konusunda ısrar edilmesi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Hayali arkadaşın ortaya çıkışı, çocuğun yalnızlığından kaynaklandığına dair görüşler mevcut olsa da hayali arkadaş bu durumdan bağımsız bir şekilde ortaya çıkabilir ve genelde yalnızlık hissinden kaynaklanmaz.

Hayali arkadaş, çocuklarda genelde okul çağına başlamakla birlikte ortadan kalkabilir. Bazı durumlarda daha uzun sürse de sonuç olarak bu yaratılan hayali arkadaşlar, 10 yaşına kadar yine çocuk tarafından ortadan kaldırılacaktır. Eğer ki daha uzun bir süre var olursa psikolojik bir vaka olarak sayılabilir.

ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOCUKLARIYLA İLİŞKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0