Çocuğun Hastanede Yatması

by Bebek Melekleri

Çocuğunuz, herhangi bir hastalık sebebiyle hastaneye yatabilir. Hastanede yatmasına sebep olan hastalık kadar hastanede geçirdiği vakit de çocuğunuzu psikolojik sıkıntılara sokabilmektedir. Hastanede yatmanın çocuklar üzerindeki etkilerine bir göz atmakta fayda vardır. Hastanede yatan çocuk psikolojik olarak etkilenecektir.

Hastanede yatan çocuk nasıl etkilenir?

Çocuğunuzun hastalanması isteyeceğiniz en son şeydir. Fakat bu durum kimi zaman karşılaşılabilecek bir güçlüktür. Sürekli yatakta yatıyor olmak onu hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak diğer akranlarından geriye düşürebilmektedir. Çocuğunuz hastalandığı zaman sadece onun değil sizin de psikolojik bir çöküntü içerisine girmeniz muhtemeldir. Hele elinizden bir şey gelmiyorsa ve sadece beklemek durumundaysanız bu durum sizi o zaman daha da zorlayabilir. Fakat bilinçli bir ebeveyn olup yaşanabilecek durumların farkında olursanız kendinizi psikolojik olarak bir boşluğa sokmanın hiçbir yararının olmayacağının farkında olur ve güçlü kalabilirsiniz.

Aslına bakılırsa hastanede yatmak düşünüldüğü gibi her zaman çocuğun ruh sağlığına etki etmemektedir. Hastanede yattığı süreçte çocuğun karakteri, dış etmenler, hastalığın boyutu ve ailenin tepkisi gibi durumlar çocuğun psikolojisini etkilemektedir. Çocuğunuzun yaşıyla orantılı olarak hastalığı anlama kapasitesi de artacaktır. Bu da çocuğunuzun hastalığı anlamlandırmasına ve her insanın başına gelebilme ihtimalinin olduğunu düşünmesine olanak sağlayacaktır. Hastalığın bilincinde olan çocuk, bu durumu bilinçsiz bir şekilde geçiren çocuğa nazaran daha sakin karşılayabilir ve yaşadıklarını bir mantık çerçevesine oturtmaya çalışabilir.

Ebeveynlerin hasta olan çocuklarına bu süreçte nasıl davranmalıdır?

Hastanede yatma durumuna olan yaklaşım zamanla da ilintilidir. Hastanede geçirilen bir ay ile altı ay arasında psikolojik olarak çok fark vardır. Sürenin uzaması çocuğu bir ümitsizlik içine sokacaktır. Ümitsizlik de psikolojik problemlere dönüşecektir. Bu hususta ailenin çocuğa ümit verici konuşmalar yapması çocuğun psikolojisini üst seviyeye çıkaracaktır. Bu süreçte özellikle beş yaşından küçük çocuklar yaptıkları yüzünden kendilerini suçlu hissedebilirler. Daha algılama kapasiteleri yeterli olmadığı için cansız varlıklar yüzünden ya da daha önce yaptıkları bir yaramazlık yüzünden kendilerinin hasta olduğunu düşünebilirler.

Neredeyse her yaştan çocukla hastalığı hakkında konuşmakta fayda vardır. Hastalığın süreçleri ve olacaklar hakkında yapıcı, ümit verici ve onu tatmin edici cevaplar size olan güveninin artmasına sebebiyet verecektir. Size güvendikçe de hastalığın geçici olacağını düşünecek ve psikolojik olarak rahatlayacaktır.

EVLAT EDİNİLEN ÇOCUĞA YAKLAŞIM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

hastanede-yatan-cocuk

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin