Hastalıkla Mücadele Eden Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi

by Bebek Melekleri

Hastalıkla mücadele eden ebeveyn ve çocuk ilişkisi önemlidir. Çocuklar sınırlı düşünce yapılarına rağmen muazzam bir hayal gücüne sahiptir. Kafalarında gerçek durumdan daha kötü senaryolar üretebilirler, bu nedenle onlara gerçekleri basit ama olduğu gibi anlatmakta fayda vardır.

Üzücü olabilen bilgilerin ve durumların çocuklardan gizlenmesi ilk anda mantıklı gibi görünen bir davranış olsa da çocukların her şeyin yolunda gitmediğini anlaması çok kısa bir sürede yaşanacaktır. Böyle bir durumda, genellikle hayal ettikleri olaylar gerçekte olandan daha kötü olur.

Hastalıkla mücadele eden ebeveyn ve çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır?

Eşiniz herhangi bir nedenle, ağır bir hastalık sonucu hastaneye yatması gerektiğinde, çocuğunuzu da koruma içgüdüsüyle gerçekleri ondan saklama eğiliminde olmanız normal bir davranıştır ancak doğru değildir. Onları korumak isterken sonuçları daha kötü olabilecek olaylara kapı açabilirsiniz. Yaşanan olayları ve hastalığı, içerik olarak doğru ama anlayabileceği kadar basitleştirerek anlatmalısınız. Annesinin ya da babasının kendisinden ötürü hastalandığını düşünmesinden ziyade (parka gitmek istediğim için hastalandı, onun sözünden çıktığım için kötü oldu gibi) gerçekleri bilmesi çok daha iyidir. Çocuğunuz ısrarla sormadıkça olayların ayrıntısını da anlatmayabilirsiniz.

Hastane koşulları ve eşinizin durumu el verirse, ilk etapta günlük ziyaretlere gideceğinizi ve ona çiçek götürebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Bunlar yaşanırken, eşiniz ve siz evde yokken çocuğunuza kimin bakacağını, nasıl bakacağını gibi konuları ayarlamak da size ileriki süreçte yardımcı olacaktır. Yine de çocuğunuzun yanında olacağınıza dair ona bir söz vermeniz ve bunu gerçekleştirmeniz hem sizin hem de çocuğunuzun ruh sağlısı açısından olumlu bir davranış olacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere çocuklara gerçekler olabildiğince basit ama olduğu gibi anlatılmalıdır. Çünkü durumun kendisi ya da herhangi birisinin hatası sonucu olmadığının çocuğunuz tarafından anlaşılması gereklidir. Yine de tüm bu süreçleri doğru yönetseniz dahi çocuğunuz uyku sorunları ve yeme bozuklukları yaşayabilir. Sakin kalmalı ve onun yanında olmaya devam etmelisiniz. Bazı durumlardaysa çocuklar sizin tüm çabanıza rağmen korkuya kapılabilir ve davranışlarında gariplikler (içine kapanma, agresif olma, bağırma gibi) gözlenebilir. Bu tür problemlerle normalde nasıl başa çıkılması gerekiyorsa bu zamanda da aynısını uygulamanız gerekir. Her gün sevdiği yemeklerin menüsünde olmasına dikkat etmeniz de çocuğunuzun normal bir günmüş gibi hissetmesine yardımcı olacaktır. Geceleri ağlayarak uyanırsa onu yatağınıza almak yerine yanında tekrar uyuyana kadar durabilir ve ona güven verebilirsiniz. Eğer eşinizin durumu korkutucu değilse ve ziyaretlere açıksa her gün yapılacak ziyaretler çocuğunuza iyi gelecektir. Bunun olamayacağı durumlardaysa eşinizle telefon görüşmesi ayarlayarak çocuğunuzun en azından annesinin ya da babasının sesini duymasını sağlayabilirsiniz.

Gözlük kullanmaya alışmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler