Hastalar Doktorlarından Ne Beklemelidir?

Kimileri doktorda bilimsel yeterlilik ararken kimileri de doktorun kendisiyle iyi iletişim kurmasını beklemektedir. Aslında herkesin tek bir amacı vardır: İyileşmek. İşte bu süreçte doktordan beklenenler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Hastalar Doktorlarından Ne Beklemelidir?

Doktora gittiğimizde ne beklentiler beklenebilir?

Doktora karşı duyulan beklentiler kişiye göre değişiklik göstere bilir fakat doktordan ne beklenirse beklensin ilk önemli olan şey, güvendir. Doktor-hasta arasında güven kurulduktan sonra iletişim de güçlenecek, çözüm odaklı ilerlenecektir. Doktora gidildiğinde şikâyet ya da istekler doğrudan doktora aktarılırsa sorun daha kolay kavranabilir. Tabii bunun gerçekleşebilmesi için de sizleri dinleyen bir doktorun olması şarttır.

Doktora gitmeden önce bireylerin gözden geçirmesi gereken birtakım hususlar vardır. Eğer daha önce bir tetkik yapıldıysa ya da bir muayene sonucu mevcutsa, bunları doktora göstermek, doktorun durumunuzu daha net görebilmesi açısından önemlidir. Soru listesi hazırlamak, gözden geçirme sürecini kolaylaştırıcı bir eylemdir. Bu sorular arasında ilk sırada yer alan, gidilecek doktorun alanında yeterli uzmanlığa sahip olduğunu gösteren diplomasının olup olmadığıdır. Yapılacak bu araştırma sahte doktorların, hastaların sıkıntılı durumlarını kullanmalarını engelleyici bir eylemdir. Diplomaya sahip olması kadar bilgilerini nasıl işlediği de önemlidir. İyi bir doktor, yapacağı tetkik ve tedavileri neden ve nasıl yapacağını açık bir şekilde anlatmalıdır.

Doktorunuzda neye dikkat etmelisiniz?

Doktorunuzla karşı karşıya geldiğinizde sizinle göz teması kurup kurmadığına dikkat etmeniz de doktorunuzun sizi ne kadar ciddiye aldığını gösterir. Sizi sözünüzü kesmeden dinliyor, sorunlarınızı kavrıyor ve bu sorunlara sizin anlayabileceğiniz bir dilde karşılık veriyorsa doğru doktorun yanında olduğunuz söylenebilir.

Hasta olan birey gergin olabilir, doktordan korkuyor ya da çekiniyor da olabilir. Bu durumda doktorun sizi rahatlatıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer süreci sizi sıkmadan ilerletebiliyorsa size yardımcı olabilecektir.

Hasta ile doktor arasında olmazsa olmaz olan şey, saygıdır. Doktor, size saygı duyduğunu, randevu saatine dikkat ederek, soru sormanıza olanak sağlayarak, yaptığı açıklamaları anlayıp anlamadığınızı kontrol ederek ya da hasta, çocuksa ona özel ilgi göstererek belli edebilir.

Bunun yanı sıra daha sonra sıkıntı yaşamamanız adına, doktorunuzun tedavi masrafı konusunda sizi yeterince bilgilendirdiğinden emin olmanızda fayda vardır. 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0