Hasta Bebeklerde Doğru Beslenme

Bebekler hastalandığında onları beslemek her zamankinden daha zor olabilir. Fakat hastalık sürecinde doğru beslenme, bebeğinizin hastalığı daha kolay atlatması ve direncini kaybetmemesi için önemlidir. İşinize yarayabilecek ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hasta Bebeklerde Doğru Beslenme

Doğru beslenme neden önemlidir?

Bebeklere yemek yedirmek bazen bir savaşa dönüşebilir. Hasta bir bebeğe yemek yedirmekse daha da zor olabilir. Bebeğinizin hasta olduğu sırada yaşadığı iştah kaybı, yemek yerken gösterdiği direnmeyi artırabilir. Fakat pes etmeyin. Çünkü bebeğinizin gücünü kaybetmemesi için besine ihtiyacı vardır.

Bebeğinizde sindirim sisteminden kaynaklı bir rahatsızlık varsa iştah kaybı iyi gelebilir. Çünkü bu süreçte mide ve bağırsaklar daha az zorlanacağından dinlenir. Fakat özellikle ateşli hastalıklarda durum değişir. Bebeğinizin vücudu enfeksiyonlarla mücadele edebilmek için fazladan kalori harcar. Yaşanan bu kaybı telafi edebilmek önemlidir. Diğer hafif hastalıksa özel bir diyet değişikliğine gerek duyulmayabilir.

Hasta olan bebeği nasıl beslemeliyiz?

Ateşli hastalıklarda, solunum yollarına bağlı rahatsızlıklarda ve ishal gibi durumlarda sıvı kaybı artacağından bebeğinizin sıvı alımını artırmanız faydalı olacaktır. Bebeğiniz alternatif besinlere geçtiyse, katı besinler yedirmek yerine sulu yiyecekler yedirmeye çalışın. Hazırladığınız çorbaları daha sulu yapabilir içindeki taneleri azaltabilirsiniz. Sıvı miktarı yüksek sebze ve meyveler tüketmesini sağlayabilirsiniz. Taze sıkılmış meyve suları da size bu konuda yardımcı olacaktır. C vitamini açısından zengin meyvelerden yapacağınız sular, bebeğinizin direncine de yardımcı olabilir. Eğer bebeğiniz sıvıları bir yudum alıp bırakıyorsa, ona sık aralıklarla sıvı vermeyi ihmal etmeyin.

Bu süreçte bebeğinize besin değeri düşük yiyecekler vermemeye çalışın. Bu bebeğinizin yemesi gereken besinlere karşı iştahının kapanmasına neden olabilir. Onun yerine vitamin ve mineraller bakımından zengin yiyecekleri tercih etmeye çalışın. Bebeğinizin yemeyi sevdiği sağlıklı yiyecekler varsa bunları tercih edebilirsiniz. Bebekler, yiyeceklerin tadının dışında içeriklerine de önem verirler. Yemekleri bebeğinizin ilgisini çekebilecek hâle getirebilirsiniz. İçeceklerini koyduğunuz bardağını ya da biberonunu süsleyebilir, yiyeceklerine ilginç yüz şekilleri verebilirsiniz.

Çocuğunuz yemek yemeyi reddediyorsa onu zorlamayın. Yediği besinlerin arası ne kadar uzun olursa olsun yemeye hazır olduğunda beslemeye çalışın. Çocuğunuzu yemek için zorlamanız, hastalığı düzeldikten sonra da yemek konusunda problemler yaşamasına neden olabilir. Bu süreçte kilo kaybı yaşasa bile endişe etmeyin. Hastalığı atlattıktan sonra kaybettiği kalorileri geri almaya başlayacaktır. Bebeğinizin hastalık sürecinde ve sonrasında yaşadığı iştah kaybı hakkında doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0