Harfleri Öğrenmek

Okuma-yazma alışkanlığının kazanılması her çocuk için aynı hızda gerçekleşmez. Günümüzde okul öncesi eğitimin yaygınlaşmasıyla birlikte pek çok çocuk okul çağı gelmeden en azından harfleri tanıyacak düzeye gelebilmektedir. Çocuğunuz üç yaşında harflere karşı ilgisizse bunun için endişe etmeniz yersiz olacaktır. Bunun yerine bu konunun daha çok ilgilisini çekmesi için bir şeyler yapmayı deneyebilirsiniz.

Harfleri Öğrenmek

Çocuğunuza harf öğretirken neye dikkat etmelisiniz?

Her çocuk birbirinden farklı gelişim özellikleri gösterir. Kimi çocuk üç yaşında tek başında bir puzzle yapabiliyorken kimisi çok güzel resim çizer. Bu gelişim özellikleri pek çok faktöre bağlıdır. Ancak çocuğunuzun gelişimini değerlendirirken unutmamanız gereken tek şey, her çocuğun birbirinden farklı olduğudur. Bir çocuğun oyun alanında gördüğü harfleri tanıyor olması, sizin çocuğunuzdan üstün olduğu anlamına gelmez.

Bazı çocuklar okuma-yazmayı okula başlamadan önce söker. Bu durum henüz bu gelişimi göstermemiş olanlara kıyasla bir parça daha özgüvenli olmalarından başka bir üstünlük göstergesi değildir. Çocuğunuz üç yaşına geldiğinde henüz harfleri tanıyamıyorsa bu endişe edilecek bir durum değildir. Harfler bu yaşta pek ilgisini çekmiyor olabilir. Bazı yöntemlerle harfleri onun için daha ilgi çekici hâle getirebilirsiniz.

Çocukların çoğu harfleri tanımasalar bile kendi adının nasıl yazılacağına karşı ilgilidir. Birtakım sembollerin bir araya gelerek bir anlam oluşturması üç yaşında bir çocuk için anlaşılır olmayabilir. Ancak kendine özgü olduğunu düşünerek isminin harflerini kolayca benimseyebilir. Çocuğunuzun harflere karşı ilgisini uyandırmak istiyorsanız resim yaparken ismini yazmayı da öğretebilirsiniz.

Çocukların zihinsel gelişimini destekleyici pek çok oyuncak, harf bilgisi içerir. Bu tip ilgi çekici oyuncaklarla harflere karşı ilgisini uyandırmayı deneyebilirsiniz. Harflerin sürekli olarak çocuğunuzun gözünün önünde olması da tekrar ederek öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz harf yazmaya hevesliyse ne yapmalısınız?

Eğer harfleri yazmaya hevesliyse renkli kalemler ve kâğıtlarla çocuğunuzun ilgisini destekleyebilirsiniz. Önce basit şekilleri yapması için antrenman olarak yuvarlak çizmesini istemeyi deneyin. Aksi takdirde el becerisi gelişmediğinden çizemediği her harf için hayal kırıklığına uğrayabilir. Bir harfi çizmeyi başarmıyorsa doğrusunun nasıl yapıldığını gösterin. Başardığı zaman tebrik etmeyi ve çok iyi bir iş çıkardığını söylemeyi unutmayın.

Çocuğunuzun harfleri öğrenmesi konusunu çok önemsiyor da olsanız onu bu konuda sıkmamaya özen gösterin. İstemediği hâlde ısrarcı olmanız sizinle inatlaşmasına sebep olabilir. Eğer ilgisizse bunun gelecekte geliştirmesi için çok zaman olan bir iş olduğunu unutmayın. Her çocuğun birbirinden farklı ilgileri ve becerileri olabileceğini kabullenin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0