Hamilelikte yapılan testlerin, sizin ve bebeğinizin hayatını nasıl etkileyeceğini makalemizde bulabilirsiniz.

Yavrusunu sağlıkla kucağına almak her anne-babanın öncelikli arzusudur şüphesiz. Ama bazen işler umulduğu gibi gitmeyebiliyor. Olası bir sorun, sevinç ve heyecanın yerini bir anda üzüntü ve endişeye bırakabiliyor. Neyse ki böyle bir durumda imdada teknoloji ve tıptaki hızlı gelişmeler yetişiyor. Bebeğin anne karnında başına gelebilecek olası bir hastalığı, yoğun tarama, takip programlarıyla artık erken teşhis edilebiliyor. Sonrasında bebeğin sağlığına kavuşması için hemen harekete geçiliyor.

Hamilelikte yapılan testlerin faydaları nelerdir?

Uzmanlar konu ile ilgili; “Anneden çok az miktarda alınan yaklaşık 20 cc kandan, yeterli bebek DNA’sı elde ediliyor ve down sendromu riski %99 doğrulukla tahmin edilebiliyor” diyorlar.

Annenin kanından elde edilen bebeğin DNA’sıyla: böbrek hastalıkları, akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, tavşan dudak (yarık damak-dudak), cücelik, çarpık ayak, iskelet anomalisi, kafa ve beyin anomalileri, karın ön duvarı anomalileri, nöral tüp defekti, down sendromu gibi hastalıklar tespit edilebiliyor.

Anne adaylarının riskli gebelikleri varsa mutlaka perinatolog takibinde olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar; gebelik şekerinden yüksek tansiyona, tekrarlayan gebelik kaybından kalp hastalığına, astım ve alerjiden kan uyuşmazlığına birçok nedenin riskli gebeliğe neden olabileceğini söylüyor.

Tarama testlerini yapmadan önce aileye, doktoru tarafından down sendromu ve görülme sıklığı anlatılmalıdır. Eğer aile, bebekleri down sendromlu olsa bile bu durumu kabul ediyorsa herhangi bir test yapılmasına gerek yoktur. Ancak aile kesinlikle tanı konulmasını istiyorsa tek seçeneğin “invaziv test” olduğu iyi anlatılmalıdır. Kimi aileler düşük riski olmasına rağmen doğrudan invaziv test isteyebilmektedir. Ancak ailelerin büyük çoğunluğu tarama testlerinin sonuçlarına göre invaziv test yapıp yapmama kararının verilmesini benimsemektedirler. Bu durumda doktor tarafından tarama testlerinin (anne yaşı, ense kalınlık testi, ikili test, üçlü test, dörtlü test ve ayrıntılı ultrason) ne olduğu ve bunların yakalama oranları ailelere anlatılmalıdır. Araştırmalarla da gösterilmiştir ki ailelerin büyük çoğunluğu tarama ve erken tanı konulması olanağı olan testlerin yapılmasını istemektedirler.

En önemli konulardan bir tanesi, deneme testinden sonrası invaziv test yapıp yapmama kararının uzmana değil de aileye ait olduğudur, çünkü tarama testinde amaç ailenin bilgilendirilmesi ve elde edilen sonuca göre kendi kararlarını verebilme özgürlüğünün sağlanmasıdır.

Çocuklarda uçuk oluşması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler