Hamilelikte ve Doğumdan Sonraki Günlerde Babanın Psikolojisi

Özellikle ilk bebeğin doğumu, aileler için çok önemli bir değişim hatta dönüm noktasıdır. Evliliğin başlamasıyla, birbirlerine karşı eş pozisyonunu üstlenen çiftler hamilelikle beraber anne baba rolünü de üstlenmeye başlarlar.

Hamilelikte ve Doğumdan Sonraki Günlerde Babanın Psikolojisi

Hamilelikte ve doğumdan sonraki günlerde babanın psikolojisi nasıl olur?

Kadın için anne rolünü üstlenmek, vücudunun içinde büyüyen canlıyla görünmeyen bir bağ kurmak oldukça kolaydır. Bu dönemde birçok kadın, kendilerini dış çevreden soyutlarlar. Kendi vücudundaki değişimleri ve bebeğinin gelişimini takip ederler, çevrelerindeki bireylerin dikkatlerinin de bu yönde olmasını isterler.

Annede oluşan fiziksel ve ruhsal değişim babada gelişmediğinden erkek için, hamile olan kadının nasıl bir ruh hâlinde olduğunu anlamak pek kolay olmayabilir. Çevredeki herkes anne adayı üzerine yoğunlaşırken, babanın neler hissettiği neler yaşadığı üzerinde çok da durulmayabilir. Oysa bu dönem erkekler için oldukça zor bir süreçtir. Baba olmakla birlikte doğacak sorumluluklar, hayaller, beklentiler, kendi babası ile ilişkilerinin zihninde canlanması ve çocukluğunda hedeflediği baba rolünü gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği konuları hakkında endişe yaşarlar. Pek çok baba adayı için yaklaşan doğum, heyecanlı ve etkileyici bir deneyimdir. Ancak bu heyecanlı ve etkileyici dönemde baba, bu işi başarıp başaramayacağı konusunda şüpheler yaşarken bir yandan da bebeğin getireceği sorumluluklar konusunda endişelenir.

Ebebeynlik süreci babayı strese sokabilir mi?

Babalar, eşlerinin geçirdiği değişimle ilgili karmaşık duygular yaşayabilirler. Annenin içinde büyüyen bebeği ve annenin bedenindeki fiziksel değişimleri gözlemlerlerken bir yandan heyecanlanır, bir yandan da cinsellik yaşadığı partnerlerini kaybetmiş gibi hissedebilirler. Cinsel ilişki konusunda kaygı yaşamaya başlayabilirler. Eşinin tüm ilgisini bebeğine yönlendirmesi, erkeklerde terk edilmişlik duygusu yaratabilir. Birçok kadın ise hamilelik döneminde eşlerinin kendileriyle ilgilenmediğinden yakınır ve aile içinde küslükler başlayabilir. Erkek de ilgisiz kaldığını düşünebilir ve eşinin onu istemediğini düşünerek uzaklaşabilir.

Hamilelik döneminde bu kısır döngüye girilmişse, doğum sonrasında bu durumun değişmesi ya da iyileşmesi oldukça zor olabilir. Sadece anne ile bebek arasında kurulan yakın bağ ve babaya verilen bakım görevleri dışında bebekle yakınlık kuramaması, babayı kötü hissettirebilir. Bu durum, babanın kendisine ihtiyaç duyulmadığı duygusunun gelişmesine, kendisini baba olarak yetersiz görmesine sebep olabilir. Annenin de bu dönemde bebeğe yoğunlaşmasıyla, baba kendini dışlanmış hissedebilir.

Hamilelikle başlayan ebeveynlik süreci, evliliğin getirdiği sorumluluklar ilişkiye büyük bir stres yükleyebilir. Bu dönemde eşler birbirleriyle sürekli iletişim hâlinde olmalıdır. Olumlu ya da olumsuz tüm duyguları karşılıklı paylaşırlarsa ve ortaya çıkacak problemleri nasıl çözebilecekleri hakkında planlama yapabilirlerse, aile bu zorlu sınavdan başarıyla geçecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0