Haksız İş Bölümü

Erkeğin yapacağı işlerin ve kadının yapacağı işlerin sınırları çocukluktan itibaren çizilmiştir. Kız çocuğuna bulaşık yıkamak öğretirken erkek çocuğa araba yıkamak öğretilmiştir. Oysaki günümüz koşullarında erkeğin ve kadının ortak yapabileceği işler artmış kadının da iş yaşamında var olması olağan hâle gelmiştir.

Haksız İş Bölümü

İş bölümü yaparken neye dikkat edilmelidir?

Günümüzde evli, çocuklu kadınların 2/3’sinin çalıştığı toplumumuzda, iş yaşantısının yanında bir de ev işleri ve çocuk bakımının eklenmesi kadının omzundaki yükü oldukça ağırlaştırmaktadır. Çalışan kadın doğum iznini kullandığında, yeni doğum yapmış iş hayatı olmayan bir ev hanımıyla aynı yükü paylaşır. Yenidoğan bebek, anne karnındaki yaklaşık 9 aylık birliktelikten sonra en az 3 ay daha annesine bağımlı kalmakta ve onun yoğun ilgisine ihtiyaç duymaktadır. Bu dönemde anne, kendi bakımına önem veremez hâle gelebilmektedir. Annenin, bebeğin bakımı esnasında; çamaşır yıkamak, bulaşık yıkamak, ütü yapmak, evi temiz tutmak, alışveriş yapmak gibi küçük yaştan üzerine verilen sorumluluklar anneye ağır gelebilir.  Bu zorluk bebeğe ayrılması gereken zamandan fedakârlık ederek, anne-bebek arasındaki bağın güçlenememesi ya da kadının daha fazla yıpranacak olması anlamına gelmektedir.

Çalışan bir anne varsa baba anneye yardım etmeli midir?

Anne babanın bu durumda ev işleri ve bebek bakımında annenin üstlendiği görevleri paylaşması; annenin üzerindeki haksız iş bölümünü kaldıracak, anne-bebek arasında ki bağın güçlenmesi sağlanacak ve hatta anne baba ve bebek arasında güçlü bir sevgi üçgeni kurulması da sağlanmış olacaktır. Babalar, bebek bakımı konusunda kendilerini sorumlu olarak görmeyebilirler. Çocuğu kendi soyunun devamı olarak görmek isterler ve bebeğin bakımı konusundaki tüm sorumlulukları annenin üstlenmesini bekleyebilirler. Bu haksız davranış biçimi ya da iş bölümü, annenin üzerindeki baskıyı artırabileceği gibi bebek için de ileri yaşlarda özgüveni eksik, topluma ayak uyduramayan başarısız bireylerin yetişmesi gibi sorunlar doğurabilir. Kendi soyumuzun devamı olarak görmek istediğimiz bebeğimizin ileriki yaşamında başarılı ve mutlu bir birey olabilmesi için hayatı paylaştığımız anneyle adaletli bir iş bölümü yapmak en doğal ve doğru davranışlardan olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0