ÇOCUKLARA KÜTLE VE HACMİ ÖĞRETMEK

Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için resmi kullanırlar. Şekilleri çizmeyi öğrenen çocukların daha gerçekçi çizimler yapabilmesi için kütle ve hacmi de öğrenmesi gerekir. Çocukların kütle ve hacim kavramlarını öğrenebilmesi için ona yardımcı olabilirsiniz. Aileler çocuklara hacim nedir öğretmelidir.

ÇOCUKLARA KÜTLE VE HACMİ ÖĞRETMEK

Çocuklara kütle ve hacmi nasıl öğretebiliriz?

Çocuklar çevrelerindeki nesneleri, insanları, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerden farklı bir şekilde algılayıp yorumlayabilirler. Bu durum onların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmasını sağlar. Çocukların sahip oldukları bu potansiyeli ortaya çıkarabilmeleri için kendilerini ifade etmeye ihtiyaçları vardır. Normalde çocuklar destek almadan da kendilerini ifade edebilecekleri alanlar bulabilirler. Fakat ebeveyn desteği ve yönlendirmesi sayesinde sahip oldukları potansiyelin daha kalıcı olması sağlanabilir. Böylece çocuklar büyüdüklerinde de yaratıcılıklarını koruyabilirler.

Çocukların kendilerini ifade edebilmek için en çok tercih ettiği yöntemler sanatsal faaliyetlerdir. Sanatın herhangi bir dalı çocuğun kendisini ifade edebilmesi için ona özgür bir alan sunabilir. Fakat resim, uygulaması ve ulaşılması en kolay sanat dalı olduğu için çocuklar resim yapmayı daha çok tercih edebilir. Sanatsal faaliyetler, çocukların sahip olduğu potansiyelin birer beceriye dönüşmesini sağlar. Böylece çocuk bu becerisini yetişkinliğe kadar sürdürebilir. Resim, belirli ögelerden oluşur. Bu ögelerin temeli de çizgidir. Çizgiler sayesinde şekiller ortaya çıkarılır. 3 yaş civarındaki çocuklar, daha önce yaptıkları karalamalarda tekrar eden şekilleri gözlemlerler. Şekilleri öğrenen bir çocuğun daha gerçekçi çizimler yapabilmesi için kütle ve hacim kavramlarını öğrenmesi ve bunları kâğıda yansıtabilmesi gerekir.

Hacim nedir?

Kütle ve hacmi kâğıda yansıtmak çizilen şekillerin daha gerçekçi ve üç boyutlu durmasını sağlar. Fakat bu kavramları küçük bir çocuğun algılayabilmesi biraz zor olabilir. Çizgilerini yeni kontrol etmeyi öğrenen bir çocuk bu kavramları algılasa bile kâğıda yansıtmakta güçlük çekebilir. Çocuklar kütle ve hacim kavramlarını ilkokul çağına kadar kâğıda yansıtmayı başaramayabilirler. Eğer çocuğunuzun bu konuda başarılı olabileceğini düşünüyorsanız onunla birlikte ufak denemeler yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun, kütle ve hacmin kâğıda yansımasını görebilmesi için bir dikdörtgen prizma çizin. Bu prizmanın bir kenarını koyu bir renkle boyayın. Görünen diğer kenarı aynı rengin daha açık tonuyla boyayın. Prizmanın size bakan kısmını boş bırakın. Böylece çocuğunuz kütle ve hacmin kâğıt üzerine yansımasını görebilir.

ÇOCUKLARA KOMPOZİSYONU ÖĞRETMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0