Güvenli Su

Sağlık için en temel sıvı sudur. Çocuğunuzun temel ihtiyacı olan suyun ne kadar güvenli olduğunu bazı noktalara dikkat ederek anlayabilirsiniz.

Güvenli Su

Çocuğa musluk suyu içirilmeli midir?

Musluk suyunun içilip içilmeme durumu bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterir. Yaşadığınız yerde musluk suyu içiliyor olsa da güvenilir olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Ne yazık ki musluk suyunun içindeki tehlikeler gözle görülür cinsten değil. Koklayarak veya tadarak olası tehlikeleri anlamak çoğu zaman mümkün olmayabilir. Yaşadığınız yerdeki musluk suyunda bir kirlenme olup olmadığını uzmanlara danışarak öğrenebilirsiniz. Test yaptırmak istiyorsanız bunu ilgili birimlerden rica edebilirsiniz. Sağlığınız için araştırmacı olmanız birçok hastalığa karşı önlem niteliğindedir. Eğer çevrenizde sanayi kuruluşları yaygınsa suyunuzun güvenliği konusunda ekstra dikkatli olmalısınız.

Suyun içindeki pek çok tehlike anlaşılamıyor olsa da klor farklıdır. Klor uzun süre maruz kalındığında çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabileceği için bu konuda çeşitli önlemler almanız faydalı olacaktır. İçme suyunuzdaki klor oranının yüksek olduğunu düşünüyorsanız içmeden önce suyu kaynatmayı veya dinlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Suyun içinde dikkat edilmesi gereken maddeler nelerdir?

Sudaki en büyük tehlikelerden biri kurşundur. İçme suyuna kurşun karışması suyun bulunduğu yerden taşındığı borulara kadar pek çok faktöre bağlı olabilir. Suya kurşun karışıp karışmadığını anlamak için bazı testler yaptırabilirsiniz. Suda kurşun bulunması durumunda endişe etmemelisiniz. Suyu kullanmadan önce soğuk su gelene kadar boşa akmasına izin vermek çözüm olarak önerilir. Sıcak musluk suyu kurşun açısından daha yoğun olabileceği için içme suyu olarak kullanmaktan kaçınmalısınız.

Evinizdeki suda bir kirlenme tespit edildiyse bir arıtma sistemi çözüm olabilir. Ancak her arıtma sistemi her kirlilik probleminin çözümü için yeterli olmayabilir. Örneğin musluk suyunuzdaki tuz miktarının yüksek olması, nitrat düzeyi veya kurşun içeriği farklı çözümler gerektiren sorunlardır. Bunun için öncelikle bir uzmana danışarak ne tür bir artıma sistemi tercih edebileceğinizi danışabilirsiniz.

Musluk suyunuzun temizliğinden endişeliyseniz şişe suları tercih edebilirsiniz. Şişe sular da temizlik açısından bazı şüpheler taşısa da bu konuda oldukça güvenilir markalar mevcuttur. Şişe su seçmeden önce herhangi bir endişeniz varsa üreticiyi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0