Güvenilir Bir Beslenme İçin Yapılması Gerekenler

by Bebek Melekleri

Güvenilir beslenme Bebeğinizi beslerken bazı küçük noktalara dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Bebeğin güvenli olarak beslenmesi için küçük taktiklerden yararlanabilirsiniz.

Güvenilir Beslenme Bebeğin güvenli beslenmesi için ne yapılabilir?

Gıda zehirlenmesi, bebeğin beslendiği ortamdan bulunan cam kıymıklar, ortamda mikrop üremesi gibi durumlar, en yaygın görülen risklerdir. Fakat tüm bunların önüne geçmek oldukça kolaydır.

Bebeğinize vereceğiniz gıdaları hazırlamadan önce ellerinizi mutlaka su ve sabunla iyice yıkamayı unutmamalısınız. Eğer bu gıdaları hazırlarken çiğ et, balık, yumurta gibi bakteri barındırabilecek gıda maddelerine dokunduysanız, bebeğinizi beslemeden önce tekrar ellerinizi yıkamalısınız.

Eğer hazır ek gıda kullanmıyor, besinleri kendiniz hazırlıyorsanız, bu gıdaları hazırlarken çalışacağınız yüzeylerin temiz olması, kullanacağınız sebze ve meyvelerin de iyice yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir. Gıdaların en çabuk 15-50 derece arasında bozulduğunu ve bebek için yemek hazırlayacağınız gıdaları bu sıcaklıklarda 1 saatten fazla tutmamanız gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu gıdaları pişirirken tadına bakmak için her seferinde farklı bir kaşık kullanmalı veya kullandığınız kaşığı her seferinde temizlemelisiniz. Eğer taze olduğundan şüphe ettiğiniz bir gıda var ise o gıdayı kullanmamalısınız. Yumurta yemesine müsaade edilen bebeklere yumurta vermeden önce yumurtanın iyice piştiğinden emin olun.

Hazır olarak alacağınız besinleri aşırı sıcak, nemli veya aşırı soğuk ortamlardan uzak, kuru ve serin bir yerde tutmalısınız. İçinde bebek gıdası olan kavanozları açmadan önce temiz bir bezle veya suya tutarak temizlemeli, bebeğinizi beslediğiniz kâsede artan mamayı bir sonraki öğün için saklamamalısınız. Hazır bebek gıdalarını satın alırken daha önce hiç açılmadıklarından emin olmalısınız. Kavanozdan mamayı çıkarırken her zaman temiz bir kaşık kullanmalı ve bebeğin tek öğünü için yeterli miktarda mama çıkarmalısınız.

Bebeklerin yiyeceği besinleri ısıtmak her zaman gerekli değildir. Bebekler bu dönemde henüz bu yönde bir damak zevki geliştirmediklerinden dolayı besinin sıcak veya soğuk olması onlar için çoğunlukla bir fark teşkil etmeyecektir. Ancak yine de bebeğin besinini ısıtacaksanız sadece bir öğünü karşılayacak miktarda ısıtmaya özen göstermelisiniz. Isıtma işlemini mikrodalga fırın yerine farklı yöntemlerle gerçekleştirmeniz daha uygundur.

Yukarıda bahsedilenler gibi bazı küçük noktalara özen göstererek bebeğinizin mümkün olduğunca yüksek güvenilirliğe sahip bir ortamda beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklere Verilmesi Sakıncalı Olabilecek Besinler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin