Gürültünün bebeğin uykusuna bazı zamanlar etkisi olabilir. Bir yetişkini uykusuz bırakacak bir gürültü kaynağı, yeni doğan bir bebeğin daha huzurlu uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Bu durum bebeğin mizacına göre değişir. Ancak genellikle bebekler gürültülü ortamlarda da huzurlu uyurlar.

Gürültünün bebeğin uykusuna etkisi var mıdır?

Ebeveynler bebeklerine normalden daha hassas davranma eğilimindedirler. Bu durum tüm ebeveynler için geçerli olsa da genellikle ilk kez bebek sahibi olanlar bu konuda daha hassastır. Bebeğinizin beslenmesi, giydirdikleriniz, bebeğinizin sağlığı gibi konularda elinizden gelenin en iyisini yapmak için uğraşırsınız. Ancak bazen bu durum bebeği gereğinden fazla hassas bir şekilde yetiştirmeye sebep olabilir.

Bu hassasiyet durumu bebeğin uyku düzeni söz konusu olduğunda da ortaya çıkar. Bebekler uyku konusunda yetişkinlerden farklıdır. Bir yetişkin bulunduğu odada yüksek ses çıkaran bir gürültü kaynağından huzursuz olarak uykuya dalamayabilir. Kapı zili, telefon sesi gibi uyarıcı sesler yüzünden uykusu bölünebilir. Ancak bebekler için bu durum her zaman geçerli değildir. Bu bebeğinizin mizacıyla ve sizin onu nasıl alıştırdığınızla alakalıdır.

Bebeğinizin dışardaki seslerin ne kadarını tolere edeceği gebelik döneminde maruz kaldığı gürültüyle de alakalıdır. Bebekler gebelik süresince dış dünyadaki sesleri duyar ve bu seslere alışır. Bu alışma hâli bebeğin mizacı ile birleşerek sesli ortamdaki tavrını belirleyebilir.

Bebeğinizin uyku sırasında gürültüden etkilenip etkilenmeyeceğini anlamak için gözlemleyerek ipuçları elde edebilirsiniz. Buna göre de uyku ortamındaki ses düzeyini ayarlamanız mümkündür. Bebeğiniz doğduğu ilk günden itibaren ekstra hassasiyetle bütün seslerden yalıtılmış bir ortamda uyuması için çabalıyor olabilirsiniz. Bu yöntem bebeğinizin uykusunun bölünmemesi, herhangi bir sesten ürkememesi için doğru gibi gözükse de aslında doğru olmayabilir. Bu şekilde bir uyku ortamını her yerde ve durumda sağlamanız mümkün olmayacaktır. Alıştırdığınız kadar sessiz bir ortam olmadığı zaman uyku düzeninde bozulmalar ve bebekte huzursuzluk ortaya çıkabilir. Tamamen sessizliğe alıştırmanız ilerleyen yıllarda uyku konusunda zorluk yaşamasına sebep olabilir.

Çoğu bebek için de gürültü olarak nitelendirdiğimiz sesler aslında huzurlu bir uykuya dalmanın yardımcısıdır. Anne karnındaki sesleri taklit eden müzikli oyuncaklar, klima, televizyon sesi gibi sesler bebekler için sessizlikten daha etkilidir.

Göbek kordonu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler