Günlük İşler için Nasıl Vakit Yaratılır?

by Bebek Melekleri

Bebek sahibi olduktan sonra evinizin içindeki ve sosyal hayatınızdaki günlük işler hemen hemen tümüyle değişecektir. Bazı durumlara dikkat ederek zamanla bu yeni duruma alışacaksınız.

Bebeğiniz doğduktan sonra vaktinizin hemen hemen tümünü bebeğinize harcamak zorunda kalacaksınız. Bu durum, ev işleri gibi gün içinde halletmeniz gereken bazı şeyler için vakit bulamamanıza yol açabilir. Bebek sahibi olduktan sonra, günlük rutin işlerinizi halletmek için vakit bulamamanızdan ve doğum sonrasında yaşayabileceğiniz hormonal değişikler sebebiyle rahatsızlık duyuyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki planlı hareket edip, zamanla içinde bulunduğunuz bu yeni duruma alıştıkça daha düzenli bir hayatınız olacaktır.

Günlük işlerinizi halletmek ve kendinize vakit ayırıp enerji toplamak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı yöntemlerden söz edebiliriz. Planlı ve ne yapmanız gerektiğinin farkında olarak hareket edebilmeniz için öncelikle yapmanız gereken şeyleri önem sırasına göre sıralamanız faydalı olacaktır. Unutmayın ki bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak, ev temizliği gibi bazı işlerden her zaman daha önemli olmalıdır.

Günlük işler için nasıl vakit yaratabilirisiniz?

Yapacağınız işleri mümkün olduğunca basitleştirmek de hem bebek bakımına hem de diğer işlere yeterince vakit bulmanıza fayda sağlayacaktır. Yapmanız gereken işleri güne başlarken listeleyip planlı bir gün oluşturabilirsiniz. Bu işleri önem sırasına göre kâğıt üstünde sıralayıp ertelenebilecek işler, hemen yapılması gerekenler gibi gruplara ayırmakta bu planlamayı yapmanızda yararlı bir yöntem olabilir. Bebeğiniz gece uyuduktan sonra ertesi gün için hazırlık yapmanız, ertesi gün yapmanız gereken işlerin yoğunluğunu azaltacaktır. Eğer bebek uyuduktan sonra kendinizde yeterli enerjiyi buluyorsanız, ertesi gün bebeğinize vereceğiniz mamayı hazırlamak gibi işleri uyumadan önce halledebilirsiniz. Bazı basit işleri aynı anda yapmaya çalışmanız da vakitten tasarruf sağlamanıza yardımcı olabilir.

Yapmanız gereken onca işin olduğunu ve bunun için günlerin yetmediğini düşünüp endişeye kapılmamalısınız. Tüm bu yoğun süreçte bazen dinlenmeyi, uygun havalarda küçük gezintilere çıkmayı ihmal etmemelisiniz. Tüm gününüzü bebek bakımına ve ev işlerinize verip dinlenmeyi, gevşemeyi ihmal ettiğinizde ilerleyen süreçte bu işleri yapmakta daha da zorlanabilirsiniz.

Eğer imkânlar el veriyorsa tüm bunları tek başınıza halletmeye çalışmayın. Bir yardımcı işe alarak veya ailenin diğer fertlerinden yardım talebinde bulunarak, bebek bakımı dışındaki işleri halletmek ve kendinize vakit ayırmak için zaman bulabilirsiniz.

Bebek sahibi olduktan sonra hayatınızda radikal değişiklerin ve karmaşaların yaşanması normaldir. Buna zamanla alışacağınızı, her şey yoluna girdikten sonra tüm bu sıkıntıların zamanla azalacağını unutmamalısınız.

Karlı havada alabileceğiniz önlemler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler