Göz Sorunu Olup Olmadığını Anlamak

Çocuğunuz kendi görme biçimini dünyadaki standart görme biçimi kabul eder. Bu sebeple gözünde herhangi bir sorun olduğunu size söylemeyebilir. Gerekli doktor kontrolleri düzenli olarak yapılırsa olası bir probleme erken müdahale edilebilir. 

Göz Sorunu Olup Olmadığını Anlamak

Çocuklarda göz problemleri nasıl anlaşılır?

Başkalarının görüşünün nasıl olduğunu bilmediğimiz için kendi görme biçimimizi normal kabul ederiz. Bu sebepte genelde gözlük kullanmaya başlayanlar ilk anda büyük bir şaşkınlığa uğrarlar. Çocuklar yetişkinler kadar bilinçli olmadıkları için görmelerinde bire sorun olup olmadığını anlayamayabilirler. Çocuğunuzun görüşünde olası bir problem olması sizin özenli gözleminizle saptanabilir. Herhangi bir anormallik hâlinde doktorunuza danışmanız önerilir.

Gözlerin biçimi bazen bir problem olduğuna dair size ipucu veriyor olabilir. Örneğin çocuğunuzun gözünde normale kıyasla aşırı derecede şişlik, gözyaşıyla bağlantısı olmayan yaşarma, çapaklanma veya kızarma gözlemlediyseniz bu ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Çapaklanma bazı göz sorunlarında sarı veya yeşil akıntı şeklinde de olabilir. Gözlerin dışarıya doğru çıkık hâlde olması da bir belirtidir. Göz bebeklerinin büyüklüğü bazı göz kusurlarında birbirlerinden farklı olabilir veya renkleri beyaza dönük olabilir. Bu gibi belirtilerin tamamı ciddi belirtilerdir ve böyle bir durumda ivedilikle bir doktor muayenesinden geçmek gerekir.

Göz muayenesine gitmenin önemi nedir?

Bazı göz problemleri yukarıdakiler gibi çocuğunuzun gözlerine baktığınızda anlaşılabilecek cinste sorunlar değildir. Böyle durumlarda genellikle çocuğunuzun davranışlarındaki değişiklikler gözlemlemeniz hâlinde sorunu anlayabilirsiniz. Çocuğunuzda genel olarak bir sakarlık hâli varsa bu iyi göremediğine işaret olabilir. Bir şeyleri görmek için yaklaşma eğilimindeyse, bir şey izlerken gözlerini kısarak görüntüyü netleştirmeye çalışıyorsa veya kitap okumak gibi göz yorucu faaliyetlerden sürekli kaçınıyorsa net görüp göremediğini sorabilirsiniz. 

Göz problemi olan çocuklar genellikle iyi bir görüş gerektiren aktivitelerden kaçınırlar. Görüşlerini netleştirmek için nesneleri yüzlerine yakın tutabilirler. Televizyon izlerken ekranın çok yakınına yaklaştığı için çocuğunun gözünün bozulacağını söyleyerek uzaklaşması konusunda uyarılarda bulunuyor olabilirsiniz. Ancak televizyonu çok yakından izlemek istemesi aslında çoktan bir göz problemi olduğunun işaretçisi olabilir.

Çocuğunuzda sayılan belirtilerden bir veya bir kaçını gözlemlemeniz durumunda doktorunuza danışmanız göz sağlığını koruyabilmeniz için gereklidir. Göz problemleri, çözülmezse genellikle ilerler ve daha büyük problemlere yol açabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0