Göz Bozukluğu Olduğunu Anlamak İçin Yapılabilecekler

Çocuklar gözlerinde bir problem olduğunu anlayamayabilir. Dünyayı sadece kendi gözleriyle gören tüm insanlar için bu durum geçerli olsa da çocuklar yeterli olgunluğa erişmediğinden durumun farkına varmayabilirler. Bu sebeple çocuğunuzun görüşünde bir sorun olduğundan şüphe ediyorsanız emin olmak için kendiniz bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

Göz Bozukluğu Olduğunu Anlamak İçin Yapılabilecekler

Göz bozuklukları nasıl anlaşılır?

Gözdeki bazı bozukluklar baktığınız zaman anlaşılabilir. Örneğin gözlerde kayma problemi ileri seviyelerdeyse çocuğunuza baktığınızda bir bozukluk olduğunu anlayabilirsiniz. Gözün biçimini ve sağlıklı hâlini bozan şişlikler, akıntılar ve kızarıklıklar direkt olarak bir göz kusurunun habercisidir. Ancak bazı durumlarda gözdeki bozukluklar dışarıdan gözlemleyerek anlaşılmayabilir. Görme bozuklukluları çoğu zaman doktorlar tarafından çeşitli cihazlarla ölçülmedikçe anlaşılmaz. Çünkü çocuklar görüşlerindeki bulanıklığı, keskinliğin azaldığını fark edip size söyleyemeyebilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuzun gözlerinde bir problem olduğunu düşünüyorsanız kendiniz bazı denemelerle bunu anlayabilirsiniz.

Ulusal Körlüğü Engelleme Derneği tarafından oluşturulan ve klasik göz muayenelerinde kullanılan görme testi pek çok göz bozukluğuyla ilgili ipuçları verebilir. Okullarda yapılan göz taramalarında bu test kullanılır. Çocuğunuzun okulunda böyle bir test uygulandıysa sonucunu dikkate alarak bir doktora gitmeniz yararınıza olacaktır. Ancak kendiniz de evde bu testi çocuğunuza uygulayabilirsiniz. Tavsiye edilen boyutta bir tablo oluşturup yine tavsiye edilen mesafeden görüp göremediğini sorgulayabilirsiniz.

Çocuğunuzla parka gittiğinizde ona çevredeki detaylar hakkında sorular sorup görüp görmediğini ölçebilirsiniz. Ağaçta duran küçük bir kuşu gözünde bozukluk olmayan biri net bir şekilde görebiliyorken çocuğunuzun görememesi görüşüyle ilgili bir problemden kaynaklıdır.

Fotoğraflardan göz problemleri tespit edilebilir mi?

Fotoğraflar da göz bozukluğu konusunda size birtakım ipuçları verebilir. Yetersiz ışıkta flaşla çekilen fotoğraflarda odak noktası sabit olan gözlerde kırmızı veya turuncu ışık parlaması meydana gelir. Fotoğraflarınıza baktığınızda bunu net biçimde görebilirsiniz. Ancak flaşlı çekimle gözlerde beyaz ışık parlaması olması gözde bir bozukluk olduğunun işareti olabilir.

Çocuğunuzun gözüyle ilgili bir problemi olup olmadığını anlamak için onu gözlemlemeniz de size yardımcı olabilir. Örneğin çocuğunuz bir şeyleri izlerken gözlerini çok fazla kısıyorsa veya bir şeyleri izlerken başını belli bir yana doğru eğiyorsa bunlar da bozukluğun göstergesi olabilir. Çocuğunuza yaptığınız testler sonucunda bir bozukluk olduğuna dair endişe duyuyorsanız vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Erken teşhis göz sorunlarının ilerlememesi için oldukça önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0