Görme Sorunu Türleri

Çocuklar görüşleriyle ilgili bir problem olduğunu genellikle anlamaz ve kendi görüş biçiminin ideal olan olduğunu düşünürler. Ebeveynlerin, çocuklarının davranışlarını gözlemleyerek bir problem olup olmadığını anlamaları gerekir. Görme sorunları pek çok farklı türdedir ve tedavi yöntemleri birbirlerinden farklıdır.

Görme Sorunu Türleri

Çocuklarda en sık rastlanan görme problemleri nelerdir?

Görme kusurlarının bazıları gözlemleyerek anlaşılabilir. Örneğin sürekli olarak göz kırpma bir görme sorununun habercisi olabileceği gibi görüşü de etkileyebilecek bir durumdur. Çocuklarda sürekli olarak göz kırpma sıklıkla görülen bir durumdur. Bunun sebebi uykusuzluk, yorgunluk veya uzun süre göz yorucu bir aktivite yapmak olabilir. Göz kırpma yalnızca çocuğunuzu rahatsız ettiğini hissettiğinizde doktora danışmanız gereken bir durumdur. Genellikle bir süre sonra veya sebep olan faktör ortadan kalkınca kendiliğinden geçer.

Göz kapağında sarkıklık hâli de gözlemlenebilen göz problemlerindendir. Genelde göz kapağı kasları zayıf olarak doğan bebeklerde görülür. Tedavi edilmemesi hâlinde göz kapaklarındaki düşüklük görme problemlerine yol açabilir veya kapalı olan gözün tembelleşmesine neden olabilir. 

Bazı görme problemleri genetik yatkınlıktan kaynaklanabilir. Miyop bu tür bir görme problemidir. Başka sebepleri de olduğu söylense henüz tam olarak bilinmemektedir. Uzağı net biçimde görememe sorunu olarak bilinen miyop doktor kontrolünde gözlük veya lens kullanılmasını gerekli kılabilir. Çocuğunuzun uzaktaki objeleri görmesi konusunda bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız veya uzağa bakarken gözlerini kısıyor, net görüş için yaklaşmaya çalışıyorsa miyop olabilir.

Görme problemi olan bir çocuk nasıl tedavi edilebilir?

Bebekler ve çocuklar görme duyuları olgunlaşana kadar yakındaki objeleri net olarak görmekte sorun yaşar. Bu durumun zamanla düzeldiği bilinse de genetik yatkınlıktan ötürü düzelmemesi de olasıdır. Bu durumda hipermetrop adı verilen yakını bulanık görme sorunu kalıcı hâle gelebilir. Çocuğunuzun kitap okurken yüzüne çok fazla yaklaştırıyor olması daha net görmeye çalışması sebebiyle olabilir. Miyop veya hipermetrop olan çocuklar astigmatizme de yatkındır. Astigmatizm, miyop ve hipermetropla benzer belirtiler gözlemlenen bulanık ve dalgalı görme problemidir. Doktorunuza danışarak bu görme sorunlarından bir veya birkaçının çocuğunuzun hayatını kısıtlayıcı düzeyde olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Doktorunuz gerekli görmesi hâlinde gözlük kullanımına başlayabilirsiniz.

Çocuklarda yaygın olarak rastlanan bir göz problemi de göz tembelliğidir. Görülme olasılığı yüzde dört olan göz tembelliği bir gözün diğerine göre daha az görmesi sebebiyle zamanla çalışmayarak tembelleşmesidir. Erken çocukluk döneminde fark edilip tedavi etmezse ilerleyen zamanlarda gözün kaybedilmesine sebep olabilir.

Görme duyusu çocukların dünyayı anlamlandırdıkları en önemli duyudur. Görmedeki herhangi bir problem çocuğun gelişimini etkileyebilir. Bu sebeple çocuğunuzun düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmanız oldukça önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0