Göbek Kordonu

by Bebek Melekleri

Gebeliğin ilk günlerinden itibaren anneyle bebeği birbirine bağlayan göbek kordonu doğumla beraber kesilir. İleride göbek deliğine dönüşecek olan bir parça kordon bebekte kalır. Bu parça zamanla kurur ve düşer. Kordonun gözlemlenmesi, bakımı ve korunması önemlidir.

Göbek kordonu nedir?

Göbek kordonunun gebelik boyunca fetüsün gelişiminde çok önemli görevleri vardır. Fetüsün besin ve oksijen ihtiyacı göbek kordonu sayesinde karşılanır. 50 cm civarında olan bu kordon bebekle anne arasındaki bağdır. Ayrıca bebeğin boşaltımı da kordon sayesinde gerçekleşir. Yüksek sayıda kök hücre içermesi açısından göbek kordonu ileride ortaya çıkabilecek birçok hastalığın iyileşmesi için saklanarak kullanılabilir. Bebeğin bağışıklık sistemi için ihtiyaç duyduğu antikorların aktarımı da göbek kordonu sayesinde gerçekleşir. Yani bebeğin anne karnındaki gelişimi için en temel unsur göbek kordonudur.

Doğumda göbek bağı kesilerek anne ve bebek birbirinden ayrılır. Bebekte kalan kısım bağlanır. Bu kısım başta nemli ve tazedir. Genellikle kuruyarak bir-iki haftada kendiliğinden düşer. Kuruyup düşen göbek kordonu göbek deliği diye adlandırdığımız bir iz olarak kalır.

Göbek kordonunun bakımı size doğum sonrası hastaneden eve geçeceğinizde anlatılacaktır. Göbek kordonu sürekli olarak kuru tutulması gereken bir yapıdır. Bu sebeple bebeklere ilk günlerde banyo yaptırmak genellikle tavsiye edilmez. Kordonun kuru kalması kadar hava alması da önemlidir. Kullandığınız bebek bezini bebeğinizin göbeğine ve kordona değmeyecek biçime öne doğru katlamanız bu açıdan faydalı olacaktır. Ortamın sıcaklığını bebeğinize uygun duruma getirebiliyorsanız göbek bölgesini ara sıra havalandırmak da yararını görebileceğiniz bir yöntemdir. Doktorunuz tarafından önerilecek olan temizleme yöntemlerini dikkatle dinleyin ve tarif edildiği gibi temizlediğinizden emin olun. Doktorunuza danışmadan göbek kordonunun düşmesi için veya kuru kalması için herhangi bir ürün kullanmayın.

Bazı bebeklerde göbek kordonunun düşme durumu normal seyrinde devam etmeyebilir. Kordonu aradan yeterli zaman geçmesine rağmen düşmeyebilir. Kordonun enfeksiyon kapma ihtimali de vardır. Bu gibi bir duruma hemen müdahale edilebilmesi için yeni doğan bebeklerde göbek kordonunun gözlenmesi gerekir. Kordonun etrafında görülen kızarıklıklar enfeksiyon kaynaklı olabilir. Göbek kordonundan veya göbekten kötü kokulu bir akıntı gelmesi de enfeksiyona işaret olduğundan doktorunuza danışmanız gereklidir.

Bıngıldak nedir ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler