Göbek Kordonu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni doğan bebeklerin göbek kordonu bakımı, bebeğin sağlığı açısından göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konudur.

Göbek Kordonu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göbek kordonu ne işe yarar?

Göbek kordonu kesildikten sonra bebeğin vücudunda bu kordonun küçük bir kökü kalacaktır. Bu kök, genellikle üç hafta içinde kendiliğinden kuruyup düşecektir. Göbek kordonunun kökü düşene kadar bu bölgeyi kuru ve temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Kordonun kökü düştükten sonra bu bölge iyileşene kadar bebeği temizlemek için vücudu tam olarak yıkamak yerine ıslak süngerle silmek uygun olacaktır. Göbek kordonunun daha hızlı iyileşmesi için bazı yöntemlerden söz edilse de çoğu uzman kendi hâline bırakılıp zamanla iyileşmesinin daha faydalı olacağını söylemektedir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Göbek kordonunun zaman zaman açıkta bırakılıp hava ile temas etmesi sağlandığında kökün kuruyup düşmesi daha kısa zamanda gerçekleşebilir. Bölgenin tahriş olmasını engellemek ve kuru kalmasını sağlamak için bebeğin altını bağlarken bezin göbek bölgesinin altında kalmasına dikkat etmelisiniz. Hava sıcaklığının uygun olduğu zamanlarda bebeğin sadece bezle ve ince bir üstle kalmasına müsaade etmek, kökün daha hızlı kuruyup düşmesi için uygulanabilecek faydalı bir yöntem olacaktır.

Göbek kordonu kökü bulunan bölgede, kök düşene kadar kurumuş kan veya akıntı izleri görülmesi olağan bir durumdur. Ancak bölgede kızarıklık veya kötü kokulu bir akıntı gözlendiyse doktora danışmak faydalı olacaktır. Göbek kordonu kökü düştüğünde bölgede bir miktar kan görülebilir.

Göbek kordonu fıtığı neden oluşur?

Göbek kordonu bulunan bölgede enfeksiyon görülme riski azdır ancak enfeksiyon belirtilerinin ne olduğunu bilmeniz ve bunları bebeğin vücudunda gözlemlediğinizde doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Bu enfeksiyon belirtilerinin, kordon kökünün etrafındaki bölgede görülen kızarıklık, göbeğin kanamaya devam etmesi, göbekte sarı tonlarda ve kokulu bir akıntı görülmesi, bebeğin göbeğine veya göbek çevresine dokunulduğunda rahatsız olup ağlamaya başlaması, bebek iki aylık olduğu hâlde kordon kökünün kuruyup düşmemesi gibi durumlar olduğunu söyleyebiliriz.

Bazen bebeklerin göbek kordonu tam olarak düştükten sonra bile, göbek kordonu granülomu adı verilen kızarık hâlde yaralar, bu yaralardan gelen sarı renkte bir akıntı görülebilir. Bebeğinizde bu durumu gözlemlediğinize doktorunuza danışarak tıbbi müdahaleye gerek olup olmadığını öğrenmeniz faydalı olacaktır. Göbek kordonu granülomu genellikle bir hafta içinde kendiliğinden iyileşecektir. Ancak bu sürede iyileşmesi tıbbi müdahale gerektirebilir.

Göbek kordonu fıtığı sorunu da bazı bebeklerde gözlenebilecek bir durumdur. Bebek ağladığında, ıkındığında veya oturduğunda göbek deliği dışarı doğru çıkıyorsa bu durum göbek kordonu fıtığının göstergesi olabilir. Göbek kordonu fıtığı genellikle kendiliğinden iyileşse de bebeğinizde böyle bir durum gözlemlediğinizde doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0