Çocuklarda Göbeğe Dokunma Alışkanlığı

Çocukların bazıları göbeklerine dokunmayı severler. Bu hareket ebeveynlerini endişelendirebilir ya da rahatsız edebilir fakat doğru yaklaşımlarla, çocuğunuzun bu alışkanlıktan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda Göbeğe Dokunma Alışkanlığı

Çocuklarda göbeğe dokunma alışkanlığı neden oluşur?

Küçük çocuklar değişik alışkanlıklar kazanma konusunda ustadırlar. Bazı davranışları taklit yoluyla alışkanlık hâline gelebilirken bazıları da içgüdüsel olarak gelişebilir. Bazı çocuklar göbekleriyle ya da göbek delikleriyle oynamayı sevebilirler. Bu davranışın belli süreler tekrarlanması sonradan bir alışkanlığa dönüşebilir.

Göbeğe dokunmak genellikle sonradan alışkanlık hâline gelmiş bir davranış olarak ortaya çıkar. Bazı çocuklar bu hareketi ebeveynlerinden görerek sürekli tekrarlamaya başlayabilir. Küçük çocuklar, iyi birer gözetmendirler ve ne zaman sizin hareketlerinizi tekrar edeceklerini bilemeyebilirsiniz. Gün sonunda kanepede uzanıp göbeğinizi kaşıdığınızı gören çocuğunuz bu hareketi ilginç bularak tekrar edebilir. Göbeğine dokunmanın verdiği his hoşuna gittiği takdirde çocuk bunu sonradan sık sık tekrarlayabilir. İlk önce basit bir taklit olarak başlayan bu hareket sonrasında bir alışkanlık hâline gelebilir. Eğer çocuğunuz göbeğine dokunmayı alışkanlık hâline getirdiyse ve bu sizi rahatsız ediyorsa bunu çocuğunuza düzgün bir dille söylemeniz gerekir. Çocuğa bu konuda baskı uygulamak onun direnç göstermesine sebep olabilir. Onun yerine düzgün bir dille bunun uygun bir davranış olmadığını ve başka insanların bunu uygun karşılamayacağını söylemek, çocuğun bu hareketi neden bırakması gerektiğini daha anlamasını sağlayacaktır.

Bazı çocuklar, özellikle göbek deliğine dokunmayı severler. Göbek deliğinin dokusu çocuğun ilgisini çekebilir. Ayrıca buradaki sinirler hassas olduğu için dokunulduğunda karıncalanma benzeri bir his uyandırabilir. Çocuğunuz bu hissi ilginç bulduğundan sürekli göbek deliğine dokunmak isteyebilir. Sürekli dokunma ihtiyacı sonradan alışkanlık hâline dönüşebilir. Çocuğunuzun karın bölgesinde herhangi bir yara varsa yaranın dokusu da çocuğunuzun oraya dokunma isteğini artırabilir. Bu alışkanlıklar çocuğunuzun okula başlayıp sosyal çevre kazanmasıyla azalarak ortadan kalkabilir. Bazı durumlarda bu hareket obsesif bir bozukluğun da göstergesi olabilir. Obsesif davranışların yanında başka davranış bozukluklarıyla da görülebilir. Çocuğunuzda başka takıntılar fark ediyorsanız obsesif bozukluk konusunda bir doktorun yardımını almanız faydalı olabilir. Göbeğe dokunma alışkanlığının çocuğunuzun sağlığı açısından bir zararı olmasa da görüntü açısından hoş olmayabilir ve toplum içinde uygun bulunmayabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0