GELİŞİMSEL BOZUKLUKLAR TEDAVİSİNDE SANATIN YERİ

Otistik özellik taşıyan çocuklarda sözel anlatım sınırlı olduğu, hatta bazılarında hiç olmadığı için, onlara yardım edebilmek adına sanatsal çalışmalara ağırlık verilmesi faydalı olabilir. Gelişimsel bozukluklar tedavisinde sanatın önemi nedir gelin bakalım.

GELİŞİMSEL BOZUKLUKLAR TEDAVİSİNDE SANATIN YERİ

Sanatsal faaliyetlerin otistik çocuklara faydaları nelerdir?

Çocukların tedavisinde tabii ki sanatla yapılan çalışmalar tek başına yeterli olmayacaktır. Gelişimsel olarak yaşadığı her sıkıntı, uzmanlar gözetiminde her biri ayrıca değerlendirilerek üzerinde çalışılmalıdır. Çocuğun bilişsel gelişimine katkı sağlayabilmek için tıbbi aksamalar varsa onarılmalı, bunlar psikoterapi ve rehabilitasyon çalışmalarıyla birlikte yürütülmelidir.

Ruh sağlığı üzerine yapılan çalışmalarda, ekip çalışmalarının zihinsel engelli çocuklar üzerinde olumlu sonuçlar bıraktığı gözlenmiştir. Sanat eğitimcileri, psikoterapistler ve sanat terapistleri, farklı gelişen bu çocuklar için özel programlar oluşturarak onların bireysel gelişimlerine katkı sağlayabilmektedirler.

Gelişimsel bozukluklar tedavisinde sanatın önemi nedir?

Farklı gelişen çocukların eğitim alma hakları için yapılan çalışmalarda son zamanlarda büyük adımlar atılmıştır. Örgütlü olarak ya da yasalarla eksikliklerin giderilmesinin önü açılmıştır. Bu konuda çalışma yapmak isteyen öğretmenler, sanat öğretmenleri, psikoloji – psikoterapi – eğitim alanında kuramsal ve uygulamalı eğitim programlarıyla öğrencilerin tedavisinde sanatı kullanabilirler.

Otistik çocukların toplumsal hayata daha iyi karışabilmelerini sağlayacak, aynı zamanda kişisel gelişimlerini de ileri seviyeye taşıyacak sanatsal faaliyet alanı çoktur. Mesela günlük eğitim programları içinde yer alan resim, müzik, dans gibi atölyeler, onların bedenlerini ve zihinlerini çok yönlü kullanmalarına yardımcı olabilmektedir. Yine bu ekip çalışmalarının çocuklar arasında iş birliği sağlamak, keyifli zaman geçirmek gibi olumlu yanları da vardır. Paylaşım içinde bulunan çocuk, okula da güven duyacağı için okulu benimseyecek, verilenleri daha kolay özümseyecektir.

Sanat, otistik çocukların kendi dünyalarında yaşadıklarını dışa vurmaları ve diğer arkadaşlarıyla daha normal bir yaşam sürmeleri için oldukça önemli bir alandır. Sanat eseri, sanatçının iç dünyasının ortaya çıkışıdır. Nitekim bu otistik çocuklarda da aynı durumla sonuçlanır. Mesela çocuk resim yaparken kullandığı boyalarla, çaldığı aletten çıkardığı sesle, söylediği şarkıyla, dans ederken bedeninin aldığı şekille kendini dışa vurmaktadır.

-Otistik çocuk, sanatla ürettiklerini ortaya koyarak diğer çocuklarla kendine ortak bir alan oluşturabilir. Tabii eğitimciler bu ortaya çıkan ürünlerin, çocukların özgün ürünleri olmasına dikkat etmelidir. Aksi takdirde diğer çocukların yaptıklarına benzeyecek ve insanlar tarafından çocukların başaramadıkları düşünülecektir. Bu da beraberinde acıma duygusu getirecektir ve bu, otistik çocuklar tarafından algılanabileceği için olması istenmeyen bir durumdur.

FARKLI EBEVEYNLİK TARZLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0