GELİŞİM SÜRECİNDE YÜKSEK BEKLENTİLERE GİRMEK

Bebekler dünyaya geldikten sonra belli dönemlerde, bazı beceriler kazanırlar. Bu becerilerin kazanılma dönemleri, ortalama olarak çoğu bebekte aynı olsa da her bebek becerilerini diğerleriyle aynı anda kazanmaz. Gelişim sürecinde yüksek beklenti, hayal kırıklığına uğramanıza ve bebeğinizi zorlamanıza neden olabilir.

GELİŞİM SÜRECİNDE YÜKSEK BEKLENTİLERE GİRMEK

Gelişim sürecinde yüksek beklenti ne getirir?

Doğdukları andan itibaren hızlı bir gelişim sürecine giren bebekler, gün geçtikçe bazı beceriler kazanırlar. Bebekler belli yaşlarda belli beceriler kazanabilirler. Bu durum bebeğin fiziksel gelişimine ve çevresiyle olan etkileşimine bağlı olarak değişir. Bir becerinin kazanılması, bebekler arasında ortalama bir rakamla belirlenir fakat her bebek bu becerileri aynı dönemde kazanamaz. Eğer bebeğinizin bir beceriyi kazanmakta geciktiğini düşünüyorsanız bu durumun sizi endişelendirmesine izin vermeyin ve mümkünse durumu doktorunuzla paylaşın.

Bebeğiniz becerilerini yapısal özelliklerine ve çevresinde yaptığı gözlemlere göre edinir. Eğer bebeğiniz gelişim sürecinde beklentilerinizi karşılamıyorsa ona fazla yüklenmemeye çalışın. 26 haftalık bir bebek, bazı kelimelerin anlamını bilse de sizin her dediğinize anlam veremeyebilir. Sinirli olduğunuzda çocuğunuzun sizi anlayışla karşılamasını beklemek, onun yapabileceğinden daha fazlasını istemek olur. Çocuğunuz artık nesneler, kokular ve tatlar arasında bağlantı kurabildiği için yemek seçimi konusunda sizi zorlayabilir. Çocuğunuz, yemesi için zorladığınız yiyecekleri neden yemesi gerektiğini anlamayabilir. Buna anlam verebilmesi için henüz erkendir. Çocuğunuzu anlamadığı bir şey yüzünden yargılamanız, ona gereksiz yere yüklemenize sebep olabilir. Bebeğinizin yeteri kadar beslenmediğinden endişe etseniz de bazı durumlarda onun tercihlerine saygı göstermeniz gerekebilir. Bebeğinizi bazı şeyler için zorlamak onun daha fazla direnç göstermesine neden olabilir. Bu durum da yemek yeme, bez değiştirme, uyuma gibi günlük ihtiyaçların birer savaşa dönüşmesine neden olabilir.

Yeni beceriler kazandıkça daha özgür olmak isteyen bebeğinizi kısıtlamaya çalışmak, bebeğinizin becerilerini kazanması konusunda ihtiyacı olan egzersizleri yapmasının önüne geçebilir. Çocuğunuzu bu konularda kısıtlamak yerine ona özgür oyun alanları sunabilirsiniz. Çocuğunuza uygulayacağınız baskılar, onun söz dinlemesini sağlamayacağı gibi aranızdaki ilişkiye de zarar verebilir. Bebeğiniz sürekli sizinle inatlaşmak zorunda olduğu için aranızda kurduğunuz sağlıklı iletişim zarar görebilir. Ayrıca çocuğunuzdan, yapabileceğinden fazlasını beklemek onun kendisini yetersiz hissetmesine neden olabilir. Çocuğunuzdan yüksek beklentiler talep etmek yerine, sahip olduğu becerileri nasıl geliştirebileceği üzerine düşünmeniz daha faydalı olur.

SIÇRAMA DÖNEMLERİNDE BEBEĞİNİZDE GÖREBİLECEĞİNİZ HUYSUZLUKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0