Geceleri Uyumayan Bebek

by Bebek Melekleri

Geceleri Uyumayan Bebek Bebekler ilk aylarını tamamladıklarında alışkanlıkları da şekillenmeye başlar. Belli aralıklarla tekrarladığınız bir eylemi alışkanlık haline getirmek bebekler için doğaldır. Ancak durum her bebek için aynı olmayabilir.

Geceleri Uyumayan Bebek Gece uyuyamamasının beslenme ile bir alakası olabilir mi?

Bebekler sonucunda besinle veya ilgiyle ödüllendirileceği konularda alışkanlık kazanmaya yatkındır. Alışkanlıklarına bağlanırlar ve bu durum düzeni meydana getirir. Gece beslenme düzeni ve gece uykusu konularında da birtakım noktalara dikkat edilerek düzen kurulabilir. 

Bebeğiniz üçüncü aya geldiğinde büyük ihtimalle artık gece beslenmeye ihtiyaç duymaz. Uyku öncesi beslenme bu aydan itibaren bebek için yeterli olacaktır. Ancak özellikle emen bebekler için durum her zaman böyle olmayabilir. Bebeğiniz gece 1-2 defa emmeye ihtiyaç duyabilir. Eğer 3-4 defa emmek istiyorsa bunun sebebi genellikle açlık değil alışkanlık halidir. Gece emme sayısını bazı noktalara dikkat ederek azaltmanız mümkün.

Bebeğiniz gece uykusu öncesinde uyukluyorsa beslemek için biraz uykusunu açmayı deneyebilirsiniz. Uyuklama halindeki bir bebek tam olarak doymadan uykuya dalabilir. Bu durumda da birkaç saat sonra acıkarak sizi uyandırabilir. Eğer bebeğiniz beslenmeden önce uykuya daldıysa uyandırarak beslemeyi deneyin. Bu durumda beslenemeyecek kadar uykulu olduğu için az miktarda besin alsa da birkaç saat fazladan tok kalabilir.

Bebeğiniz eğer gün içinde yeteri kadar beslenmiyorsa gece ihtiyaç duyduğu besini almak için sürekli uyanıyor olabilir. Gün içinde yeteri kadar beslediğinizden emin olmanız faydalı olacaktır. Süt miktarınızdaki düşüş veya mamanın miktarını ayarlayamamanız bu duruma sebep olabilir. Süt artırıcı yöntemleri deneyerek bebeğinizin gün içinde yeteri kadar beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz ilk ayları geride bıraktıysa artık iki saatte bir meme istemesi normal değildir. Gece iki saatte bir emzirmek sizin için oldukça yıpratıcı olacaktır. Gün içindeki beslenme sırasında bebeğinizi öğünleri arasındaki süreyi hergün 20 dakika artırarak düzene oturtabilirsiniz. Düzene oturma süresince geceleri ağladığında öncelikle emzirmek yerine uyuması için sakinleştirmeye çalışabilirsiniz. Uyuduğu odanın karanlık ve sessiz olması uykusunun açılmasını önleyip sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Gece acıkmalarında emme süresini veya mama miktarını azaltarak da yavaş yavaş bebeğinizi gece beslenmemeye alıştırabilirsiniz. Bu durumda bebeğinizin yeteri kadar doymadığı için uyanması olasıdır. Bu yöntemle başarı elde edemediyseniz bunun tam tersini yapmak da gece tekrar uyanmasını engelleyebilir. Gece öğününü artırarak bebeğinizin daha uzun süre uyumasını sağlayabilirsiniz.

Gece gerekmedikçe altını değiştirmek veya her mırıltıda kucağa almak gibi sebepler bebeğinizi uyandırarak emme isteğini tetikleyebilir. Bu süreçte bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besin miktarını karşıladığınızdan emin olarak bir düzen oturtmak en doğrusu olacaktır.

Emziren Annenin İş Hayatına Dönüşü ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin