Yatak Islatmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

by Bebek Melekleri

Gece yatak ıslatma çeşitli nedenlerden olabilir. Bu nedenleri bulup çözüme kavuşturmak ebeveynlere düşmektedir. Yatak ıslatma, geçici bir durum olmakla birlikte çocuğunuzun psikolojik birtakım sıkıntıları olduğunun belirtisi olabilir.

Gece yatak Islatma nasıl değerlendirilir?

Yatak ıslatma (Enürezis) problemi olan çocukları, bu hastalığa neden olan durumu anlama amaçlı olarak, fiziksel muayenelerden geçirmek gerekebilir. Bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde psikolojik nedenleri araştırmakta yarar vardır.

Bu hastalığın tedavisi mümkündür fakat zaman alan bir tedavi yöntemidir. Genellikle 5-6 yaşından önce tedaviye başlamaz. 5-6 yaşından küçük çocuğu olan anne ve babalara danışmanlık yapılabilir. Ama 6 yaşından büyük çocuklar direk tedaviye ihtiyaç duyarlar. Tedavi yöntemi, çocuğun yaşına, durumun aciliyetine ve sorunun ne sıklıkta yaşandığına göre belirlenir. Bu tedavi için belirli yöntemler vardır. Bunlar; kayıt tutma, ödüllendirme, sıvı kısıtlama, gece uyandırılması, mesane eğitim egzersizleri, koşullandırılma ve ilaç tedavisi gibi yöntemlerdir.

Çocukların alt ıslatmalarının birçok nedeni olabilir. Alt ıslatma, sık olarak davranış sorunlarıyla birlikte meydana gelmektedir. Dikkat ve dürtü kontrolü sorunlarıyla birlikte ortaya çıkan idrar kaçırma probleminin temeli, genellikle psikolojik nedenlere dayanmaktadır. Aile içinde ani değişiklikler çocuğunuzu bu duruma yöneltiyor olabilir. Örneğin, babasının iş nedeniyle evden uzak kalması, maddi sorunların ortaya çıkması ve aile içi huzursuzlukların çocuğa yansıtılması bu soruna neden olabilecek önemli etkenler arasındadır. Tabii bunlardan önce çocuğunuzun fiziksel olarak bir rahatsızlığının olup olmadığını tetkik ettirmekte fayda vardır.

Çocuğunuzun yeme-içme alışkanlıklarını bir düzene oturtulması ve yatmadan yaklaşık 1 saat kadar önce su içmemesi çözüm için faydalı olabilir. Çocuğunuz uyuduktan 1-2 saat sonra uyandırıp tuvalete götürmeniz de eğer ki sorun bunlardan kaynaklıysa, çözüm için yardımcı olacaktır.

Altını ıslatan çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Beş yaşından sonra görülen alt ıslatma sorununda ilk olarak akla psikolojik problemler gelebilir. Bu durumda çocuğunuzu stres altına sokmamaya dikkat etmelisinizdir. Ayrıca dikkat problemleri sık sık altına kaçırmaya sebebiyet verebilir. Bu durumu evde yapacağınız motive konuşmalarıyla gidermeye çalışabilirsiniz ama çocuğunuzu sıkmamaya özen göstermelisiniz. Sıkıntı sürekli tekrarlamadıkça tedaviye ihtiyaç olmayabilir fakat siz temkinli olmak için doktorunuza danışabilirsiniz.

ZORBALIK MAĞDURU ÇOCUK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin