Gece Uyanmaları Başladı

Uyku tüm insanlar için temel bir ihtiyaçtır. Söz konusu çocuklar olduğundaysa uyku iki kat önem kazanmaktadır. Sağlıklı, ruhsal ve fiziksel gelişim için çocukların yeterli ve kaliteli bir uyku geçirmeleri gerekir.

Gece Uyanmaları Başladı

Çocuğun gece uykusundan niye uyanırlar?

Çocukların gece uykuları farklı sebeplerle bozulabilir. Uyumamakta ısrar, korku ve ağlayarak uyanma, tetikte uyuma, az uyuma gibi uyku sorunları genellikle bir korkuya ve kaygıya bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca bazen büyüme ve gelişmeye bağlı ağrılar da uyku problemlerine neden olabilir.

Çocuklar büyüdükçe, yaşadıkları veya izledikleri olayların daha fazla farkında olurlar ve bu olayların etkilerini de uyku zamanına daha fazla taşıyabilirler. Bu sebeple çocuk çevresiyle ilişkisinde ortaya çıkan sorunlar, hayal kırıklıkları, kızgınlıklar, üzüntüler, korkular, izledikleri filmler ve dinledikleri hikâyelerden etkilenebilir. İki yaş dönemi, çocukların dış dünyaya ilgilerinin arttığı, yaşanan olayların farkına varmaya başladığı dönemdir, dolayısıyla dış dünyayı daha tehlikeli olduğunu algılamaya başladıkları bir sürece girerler. Bu dönemde çocuklara göre değişik görüntüler, sesler, düşünceler, hayal güçlerinin de yardımıyla daha korkutucu olabilir. Böylelikle günlük hayatta yaşanan değişiklerin uykuyu etkilediği gibi uykuda yaşanan sorunlarda günlük hayatı etkileyebilmektedir. Yeterli ve kaliteli bir uyku uyuyamayan yetişkinin gündüz dağınık agresif ve tahammülsüz olabildiği gibi çocuklarda da benzer şekilde durum yaşanır. Çocuğun gece uykusunda sıklıkla uyanması ebeveyninin de uyku kalitesini bozacağından karşılıklı bir kısır döngüye girilmesi kaçınılmaz olur. Bu nedenle çocuğun uyku kalitesini bozan etmenlerin ortadan kaldırılarak sağlıklı bir uyku geçirmesi sağlamak. Çocuğun gelişim skalasını da olumlu yönde etkileyecektir.

Ancak çocuğunuz sık sık (haftada birkaç kez) yattıktan birkaç saat sonra korkuyla uyanıyorsa muhtemelen onu huzursuz eden bir şey var demektir. Kendini ifade edebilecek yaşa gelen çocukların korkuları konusunda rüyalar yol gösterici olabilir. Bunları sorgulamak ebeveyne sorunun kaynağıyla ilgili ipucu verebilir. Uykusundan ağlayarak uyanan çocuğa sakin davranmak, rahatlatmak ve uygun bir ses tonuyla güven vermek çocuğun kendini güvende olduğunu hissetmesini sağlamak gerekir. Çocuk tekrar uyumaya karşı direndiğinde yatması konusunda zorlamamak istediği bir oyuncağına ona vermek ışıkları açamadan bir süre kucağa alıp sakinleşmesini sağlamak işe yarayabilir. Çocuğun bir kaygı nedeniyle uyanmış olabileceği unutulmadan katı ya da endişeli bir yaklaşımdan kaçınılmalıdır. Beraberinde çocuğun boğaz ağrısı, kulak ağrısı, uyku apnesi ya da romatizmal bir ağrı yaşıyor olabileceği değerlendirilerek bir uzmana danışmak, yaşanılan sorunu bütünüyle anlatarak çözüm odaklı yaklaşmak yarar sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0