Çocukların Gece Yarısı Uyanmaları

by Bebek Melekleri

Anne-babalar ağlayarak uyanan çocuklarını uyutmak için oyun oynar, mama verir ve son çare olarak da bebekleriyle yataklarına geri dönerler. Oysa uzmanlara göre çocuğun yanında iki dakikadan fazla kalmayıp ağlamanın kendiliğinden durmasını beklenmeli. Gece uyanan çocuk neden uyanır ?

Çocuklar neden gece yarısı uyanırlar? Gece uyanan çocuk neden uyanır ?

Bazı bebekler geceleri sık sık ağlayarak uyanır ve uykuya anne-babalarının yanında devam etmek ister. Ebeveynler de genellikle bu gözü yaşlı misafiri yataklarına kabul eder. Çocuk yetiştirme konusunda uzman kişiler çocukla uyumak ne kadar güzel olursa olsun anne ve babaların onların bu isteğine hayır diyerek çocuklarını kendi odalarında uyumaya alıştırmaları gerektiğinin altını çiziyorlar. Bebeklerin dört aylık olduktan sonra geceleri sık sık uyanıp sonra yeniden uykuya dalmaları olağandır. Anne ve babalara düşen, bu normal davranış karşısında bebeğin yanına gitmeyip onun kendiliğinden uykuya dalmasını beklemektir. Bu, kulağa zor gelse de çocukların geceleri bilinçli olarak anne-babayı görmek için ağlamalarını engeller.

Çocuğun ağlaması uzun sürüyorsa ne yapmalıyız?

Çocuğunuzun ağlaması on dakikadan fazla sürüyorsa yanına gidin ve ona sakin bir ses tonuyla her şeyin yolunda olduğunu söyleyin. Odada iki dakikadan fazla vakit geçirmemeye dikkat edin ve avutmak için ona mama vermeyin. Bu, bebeğinizin yeme düzenini bozacağından başka problemlerin doğmasına neden olabilir. Anne-babaların başvurduğu yanlış yöntemlerden biri de uykusu gelene kadar bebekle oyun oynamaktır. Bu bebeğin oyun ve uyku saatlerini birbirine karıştırmasına neden olur ve gece yarısı sırf oyun oynamak için uyanmak isteyebilir. Ayrıca uykusunu alamayan çocuk huysuzlaşır. Uyku problemlerinin altında idrar yolu ve kulak enfeksiyonları ya da diş çıkarma gibi önemli tıbbi sorunlar yatabilir. Böyle sorunlar olmadığı halde de uyku zorluğu çeken çocuklar vardır. Gün içinde anne-babasını yeterli derecede görmeyen ya da stresli ortamlarda bulunan çocuklar geceleri huzursuzlaşabilirler. Bu gibi durumlarda yanına gidilmeli ve çocuk mutlaka kendi odasında sakinleştirilmelidir. Anne-babasıyla yatmak isteyen çocukların odalarında kalmaları için ilgilenebileceği obje ya da oyuncaklar kullanılabilir. Çocuk ağlayarak anne-babanın yatağına gelmek istese de biraz görmezden gelmek yani kendiliğinden ikna olmasını beklemek gerekebilir. Bu, çocuğu ebeveyn bağımlılığından vazgeçirmeye yarayan bir süreçtir ve olası uyku sorunlarını engeller.

Büyüme hormonu en çok uyku sırasında salgılanır. Çocuklar stres altındayken gece uykudan kalkıp ebeveynlerinin yanına gelebilirler. Alışkanlık haline gelmediği müddetçe ayda bir-iki defa çocuğunuzun yanınızda uyumasında sakınca yok. Gece uyanan çocuklar anne ve babalarının yanlarında olduğunu bilmek isterler, bu nedenle sakin ve şefkatli bir tavır sergileyip güvende olduğunu hissettirin. Kitap okumak, beraber müzik dinlemek veya ılık bir içecek çocuğu sakinleştirerek uykuya geçişini kolaylaştırır. Beş yaşın altında bir çocuğun on-on bir saat uyuması gerekir. Büyüme hormonu en yoğun uyku sırasında salgılandığı için anne-babalar çocuklarının yeterince uyuduğundan emin olmalıdırlar.

Çocuklarda Vurma Davranışı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin