Gece İdrar Kaçırmak

Yatak ıslatma problemi pek çok çocukta yaygın olarak görülür. Tuvalet alışkanlıkları konusunda hiçbir problemi olmayan bazı çocuklar için gece olup yatağa yatınca işler değişir. Bu durumun sebepleri pek bilinmese de çocuğun öz güvenini etkilemeden çözmek önemlidir.

Gece İdrar Kaçırmak

Çocuğun gece altını ıslatmasının nedeni nedir?

Alt ıslatma genellikle tuvalet alışkanlığının yeni yeni kazanılmaya başladığı dönemlerde görülür ve geçicidir. Ancak büyüdükçe bu durumun ortadan kalkmaması tıbbi olarak enürezis olarak adlandırılan bir problem anlamına gelir. Enürezis genellikle beş yaş üstü çocukların gece-gündüz gözetmeksizin idrar kaçırma problemidir. Beş yaşını aşan çocukların yalnızca yüzde onluk bir kısmında idrar kaçırma problemi kalıcı olarak devam eder ve tedaviyi gerekli kılar.

Küçük çocukların yatağı ıslatmasının pek çok sebebi vardır. Kalıtım bu konuda büyük bir paya sahiptir. Ailesinde enürezis görülen çocukların bu problemi yaşama ihtimalleri oldukça yüksektir. Ancak tek sebep kalıtım değildir. Mesanenin küçük olması sebebiyle çabuk dolması ve kasların başına buyruk hareketleri uykuda idrar kaçırmaya sebep olabilir.

Gece idrar kaçırmanın bağlantılı olduğu konulardan biri de çok derin uyku hâlidir. Gece uyku kaçırmanın doğrudan sebebi olarak gösterilmesi konusunda bilimsel bir veri olmasa da enürezis rahatsızlığından mustarip çocukların genellikle çok derin uyudukları bilinmektedir.

Alt ıslatma ne zaman görülür ve ne kadar sürmektedir?

İdrar kaçırma psikolojik olarak çocuğu olumsuz etkileyen bir konu olduğu için bu konuda baskı uygulamak başarıdan çok başarısızlık getirecektir. Bu yüzden çocuğunuzun psikolojisini olumsuz etkilememek, stres altında olduğu bir durum varsa ortadan kaldırmak, idrar kaçırma durumunda kızarak tepki vermemek ona yardımcı olmanızı sağlayabilir.

Gece uyumadan birkaç saat önce sıvı almamasına gayret etmek bu sorun için çocuğunuza yardımcı olabilir. Ancak bunu yalnızca çocuğunuza uygulamak olumsuz etkileyebilir. Bunun yerine ailecek yatmadan iki saat önce sıvı alamamaya başlamanız onu desteklediğinizi hissettirmesini sağlayabilir. Buna ek olarak geceleri alarm kurarak çocuğunuzu tuvalete kaldırmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle bir süre sonra bu durum çocuğunuzda alışkanlığa dönüşerek kendiliğinden kalkabilir. 

Çocuğunuz hazır olana kadar geceleri bez kullanmayı deneyebilirsiniz. Geceleri daha az altını ıslatmaya veya kendiliğinden tuvalete kalkmaya başladığında bezi bırakmayı deneyebilirsiniz. Bez bebeklere özgü olarak düşünüldüğü için çocuğunuzun egosunu etkileyebilecek bir ürün olduğundan, yatağa serilen emici örtülerden de kullanabilirsiniz.  

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0