Gece Ağlamalarını Sonlandırmak İçin Yapılabilecekler

by Bebek Melekleri

Gece ağlamalarını sonlandırmak için yapabilecek bazı şeyleriniz vardır. Geceleri sık sık ağlayarak uyanan bebekler ebeveynler için sorunlu durumlar doğurabilir. Bebeğinize kendi kendine nasıl uyanacağını öğrettiğinizde bu sorunu büyük ölçüde aşmış olacaksınız.

Bebekler bazen sadece bir şeye ihtiyaç duyduklarında değil anne ve babalarını yanlarında görmek için veya bu duruma alıştıkları için de ağlayabilir. Böyle durumlarda bebeğin ağlamasına mümkün olduğunca kayıtsız kalmak, çoğu ebeveyne zalimce gibi görünse de işe yarar bir yöntem olarak görülebilir. Eğer bebeğinizin uzun süreler ağlamasına kayıtsız kalabilirseniz, bebek gece yarısı uyanıp ağlamaya başladığında onu teselli etmek, beslemek, yeniden uyutmaya çalışmak için yanına gitmeyip ağlamaktan bitkin düşene veya ağlayarak bir sonuç elde edemeyeceğini anlayana kadar onu kendi hâlinde bırakmanız bebeğin gece sık sık ağlayarak uyanma alışkanlığına bir müddet sonra büyük ihtimalle son verecektir.

Gece ağlamalarını sonlandırmak için neler yapabilirsiniz?

Uzun süre ağlamasına kayıtsız kalındığını gören veya ağlamaktan bitkin düşen bebek muhtemelen bir süre sonra tekrar kendi kendine uykuya dalacaktır. İlerleyen gecelerde de bebeğiniz ağlayarak uyandığında aynı yöntemi uygularsanız, bebeğinizin ağlama süresinin giderek azaldığını ve bir süre sonra da onun tamamen bu alışkanlıktan vazgeçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Eğer bebeğinizin ağlaması sırasında beklenmedik bir durum olduğunu hissederseniz mutlaka bebeğinizin yanına gidip onu kontrol etmelisiniz. Ağlama krizi sırasında kendi kendine hareket eden bebek, rahatsızlık bir duyacağı pozisyonda kalmış olabilir. Onu rahatlattıktan sonra tekrar yanından ayrılmalısınız.

Bebeğinizin gece ağlamalarına tamamen kayıtsız kalamıyorsanız, bebeğinizi kendi hâlinde bırakmaya dayanabildiğiniz kadar dayanıp yanına gittiğinizde mümkün olduğunca kısa süreler orada kalmaya özen göstermelisiniz. Bebeğin yanına gittiğinizde ona güven verecek birkaç sevgi sözcüğü söyledikten sonra bebek uykuya dalmadan önce yanından ayrılıp tekrar ağlamaya başladığında da aynı şeyi tekrarlayarak bebeğinizin gece ağlamalarını azaltmaya çalışabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken, her gece bebeğinizin kendi hâlinde kaldığı süreyi uzatarak bebeğinizi alıştırmaya çalışabilirsiniz. Ancak bazı bebekler ağlarken yanlarında ebeveynlerini gördüklerinde daha şiddetli ağlamaya başlayabilir, bu da onların kendiliğinden uyuma sürelerini uzatabilir.

Gece ağlamalarını azaltmak için kullanılabilecek bir diğer yöntem ise “sistematik uyandırma” adı verilen yöntemdir. Bu yöntem, bebeğe tamamen kayıtsız kalınan yöntemdeki kadar hızlı sonuç vermese de işe yarayan bir yöntem olarak görülür. Bu yöntemi uygularken bir hafta boyunca bebeğin gece ne zaman uyandığı kaydedilmesi gerekir. Bu sayede ilerleyen günlerde bebeğin hangi saatlerde uyanabileceğine dair bir fikir edinilir. Ardından bebeğin uyanma olasılığı olan vakitten yarım saat önce bebek uyandırılarak olağan uyanmalarda seyredilen süreç uygulanır. Bebeğin uyanma ihtimali olan her vakitten yarım saat önce uyandırıp zamanla uyandırma saatleri arasındaki süreyi uzatarak bebeğinizin gece uyanmalarına son vermeyi deneyebilirsiniz.

Uyguladığınız her yönteme rağmen bebeğiniz gece ağlayarak uyanmaktan vazgeçmiyorsa doktorunuza danışarak bebeğinizin bir problemi olup olmadığını kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Bebeklerde görülebilecek banyo korkusu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler