Fiziksel Gelişimin Evreleri

Fiziksel gelişim anne karnında başlayan uzun ve kademeli bir süreci kapsar. Fiziksel gelişim hayatın her evresinde aynı biçimde sürmez. Pek çok faktöre bağlı olan bu değişim süreci her bir kademede farklı bir gelişim hızı gösterebilir. Her çocuk birbirinden farklı olduğu için farklı fiziksel gelişim gösterse de kabul görmüş standartlar da vardır.

Fiziksel Gelişimin Evreleri

Çocukların büyüme dönemleri nasıl ilerlemektedir?

Dünyaya gelen her bir çocuk annelerinin gebelik dönemlerinden itibaren farklı dış etkenlere maruz kalır. Her anne birbirinden farklı olduğu için aynı özellikte çocukların dünyaya gelmesi beklenemez. Ancak durum böyle olsa da büyüme söz konusu olduğunda belli bir standarttan söz edilebilir. Kimi çocuklar akranlarına göre daha yavaş veya daha süratli büyüyor olsa da benzer evrelerden geçtikleri bilinmektedir.

Çocuklar gelişimleri birbirlerinden farklı olsa da benzer evrelerden geçtikleri için, bu dönemlerde de benzer özellikler gözlemlenir. Bir bebeğin anne rahmine düşüşünden 2 yaşına gelene kadar olan zaman büyümesinin büyük bir hızla gerçekleştiği süreçtir. Bu durumda hiçbir şey bilmeyen ve kendi ihtiyaçlarını gideremeyen bir bebekten küçük bir çocuk olmaya doğru büyük bir gelişim gözlenir. Beslenme, uyku, tuvalet alışkanlıkları, fiziksel aktiviteler, ruhsal gelişim, sosyal gelişim gibi pek çok farklı alanda gelişim gözlemlenir. Bunu takip eden yıllar var olan gelişim özelliklerinin korunduğu ve büyümenin devam ettiği daha yavaş yıllardır. Belli bir süre aynı çizgide büyümeye devam eden çocuklar ergenlik çağı geldiği zaman gözle görülür biçimde gelişir. Bu durumun ne zaman olacağı ve nasıl değişimler gösterileceği çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Ancak her çocuk ergenlik döneminde büyük bir hızla gelişir.

Fiziksel gelişim nasıl başlamaktadır?

Gelişmek ve sürekli olarak büyümek çocuklarda bazı adaptasyon problemlerine yol açabilir. Özellikle gelişimin hız kazandığı dönemlerde çocuklar kendilerini yeni evreye adapte olma sırasında huzursuz hissedebilir. Ayrıca her gelişim evresi çocuk için yeni ihtiyaçların ortaya çıkması olarak düşünülebilir. Örneğin, ergenlik dönemiyle birlikte görülen iştah artışı çocuğun dengesini bozarak adaptasyonunu zorlaştırabilir. Fiziksel gelişimin hızlı olduğu evrelerde çocuğun sarf edebileceğinden daha fazla enerjiye ihtiyacı olur. Bu enerji ihtiyacı da besinlerden karşılanacağı için çocukta iştah açıklığı normaldir.

Çocuklar gelişimlerinin atak hâlinde olduğu hızlı evrelerde, yeni evreye adapte olmak için çaba sarf eder. Yeterliliklerinin gelişmemiş olması bazı konularda başarısız olmasına neden olabilir. Ebeveynler çocuklarını tanımalı ve hangi dönemde ne gibi ihtiyaçları olduğunu bilerek fiziksel gelişimlerini desteklemelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0