Fiziksel Gelişim Nelere Bağlı?

by Bebek Melekleri

Çocukların fiziksel gelişimi çocuğun kendisiyle, anne-babasıyla ve çevresiyle ilgili pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Anne ve babalar çocuklarının fiziksel gelişiminin sağlıklı bir biçimde ilerlemesi için bu faktörleri iyileştirerek çocuklarına yardımcı olabilirler. Fiziksel gelişimi etkileyen faktörler nelerdir gelin bakalım.

Fiziksel Gelişimi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Fiziksel gelişim bebeklikten itibaren hayatın sonuna dek devam eden bir süreçtir. Ancak fiziksel gelişimin kendini en aktif olarak gösterdiği dönemler ergenlikle birlikte sona erer. Çocukluk ve beraberinde ergenlik dönemindeki hızlı gelişim evrelerini sağlıklı biçimde atlatan bir çocuk yaşam boyu bunun olumlu yönlerinden faydalanır. Çocuklarda fiziksel gelişim; organların, sistemlerin ve kabiliyetlerin gelişimi olarak değerlendirilir. Bir çocuğun fiziksel gelişiminin temellerini oluşturan ve gelişimi etkileyen pek çok faktör vardır.

Fiziksel gelişimin anne ve babadan bağımsız şekillendiği düşünülemez. Anne ve babalar bir çocuğun gelişimin hem genetik olarak hem de sağladıkları imkânlar ile etkiler. Anne ve babalar çocuklarının yaşamlarında daha bebek dünyaya gelmeden önce belirleyicidir. Genetik aktarım sonucu çocuk ailesine benzer özelliklere sahip olur. Örneğin babasıyla benzer gelişim göstererek onun gibi uzun boylu olacağı gibi sonuçları beraberinde getirir. Bu gibi genetik nedenli etkiler önceden tahmin edilse de müdahale edilemez.

Ebeveynler çocuklarının fiziksel gelişiminin sağlıklı bir biçimde ilerlemesi için ne yapmalıdır?

Ailelerin çocukları yetiştirirken sağladıkları imkânlar çocuğun her türlü gelişimini etkiler. Fiziksel olarak ihtiyaçların giderilmesi ve giderilme biçimi çocuğun gelişiminde belirleyici rol oynar. Örneğin, çocuğunun beslenmesiyle ilgilenmeyen ve önemsemeyen, sürekli olarak sağlıksız beslenmesine izin veren bir aile gelişimi olumsuz yönde etkiler. Bunun yerine çocuğun beslenme programına gelişim dönemlerindeki ihtiyaçlarına yönelik besinleri ekleyen bir aile çocuğun fiziksel gelişimini desteklemiş olacaktır. Bunu sağlayamamanın sebebi ekonomik olarak yetersizlik olabilir. Ailelerin ekonomik durumları çocukların gelişimleriyle doğrudan alakalıdır. Ekonomik düzeyi yüksek bir ailede yetişen çocuk ve düşük gelirli bir ailede gelişen çocuk benzer besinleri tüketemedikleri veya benzer aktiviteleri yapamadıkları için farklı gelişim özellikleri gösterebilirler.

Çocuğun geçirdiği rahatsızlıklar gelişime aileden bağımsız olarak etki eden faktörlerdendir. Ancak hastalıkların geçici olması durumunda gelişimdeki olumsuz gidişat telafi edilebilir. Uzun süreli hastalıklar çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimini büyük ölçüde etkiler.

Çocukların fiziksel gelişimini desteklemek isteyen ailelerin, çocuklarının ihtiyaçlarının farkında olmaları ve çözüm üretmeleri gerekir. Bir çocuğu fiziksel gelişimi ne derece ilgili bir ailede büyüdüğü ile de alakalıdır.

ÇOCUKLARIN FİZİKSEL GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin