SİNEMA FİLMLERİNİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Çocukların psikososyal gelişimlerine, sinemanın da büyük katkıları bulunabilir. Anne ve babaların, çocuklara uygun içerikteki sinema filmleri izleyebilmeleri için imkân sağlamaları birçok yönden avantajlı olacaktır. Filmlerin çocuklar üzerindeki etkisi görülebilir.

SİNEMA FİLMLERİNİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Filmlerin çocuklar üzerindeki etkisi nedir?

Sinema filmleri çocukların görsel, işitsel ve başka birçok uyaranla karşılaşmalarını sağladığından dolayı onlara bazı katkılar sağlayabilir. Bazı araştırmalara göre çocuklar 7 yaş civarında bulundukları dönemde izledikleri filmlere konsantre olmayı başarmaya başlayabilirler. Bu dönemde bulunan çocuklar izledikleri filmlerin konularını büyük ölçüde anlamayı başararak filmin kurgudan ibaret olduğunu anlayabilirler.

Sinema filmleri, çocukların günlük yaşantılarında karşılaşamadıkları olayları izleme imkânı sunduğundan dolayı çocukların filmlerden keyif almaları ve sinema alışkanlığı kazanmaları mümkündür.

Hemen hemen bütün çocukların eğlenceli, hareketli filmlerden hoşlanacağı söylenebilir. Çocukların sinema filmi tercihlerinde bulundukları yaş, cinsiyet gibi faktörler önemli rol oynar. Çocukların sinema filmi tercihinde cinsiyetlerinin etkisi 6 yaşından itibaren etkili olabilir. Kız çocuklarının genellikle müzik ve dans ağırlıklı film ve çizgi filmlerden, erkek çocuklarının büyük çoğunluğunun ise macera temalı, aksiyon içerikli filmlerden hoşlanacağı söylenebilir. Çocukların büyük çoğunluğunun komedi içerikli filmlerden hoşlanabileceği de söylenebilir.

Ebeveynlerin, çocuklara uygun içerikteki sinema filmleri izleyebilmeleri için ne yapabilirler?

Çocukların izledikleri filmlerin içeriklerinin onlara uygun olması psikososyal gelişimlerini de büyük ölçüde etkileyecektir. Bu bakımdan anne ve babaların çocukların izlediği filmlerin içeriklerine, filmdeki kahramanların özelliklerine dikkat edip çocuklara uygun ögeler barındıran filmler izlemeleri için onları yönlendirmeleri gerekmektedir. Çocuklar filmdeki kahramanlarla kendilerini özdeşleştirip bu yönde davranış ve kişilik özellikleri geliştirebilirler. Bu sebeple sinema filmlerinin çocukların psikososyal gelişimini olumlu yönde etkilemesi için de filmin içeriği ve kahramanların özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Çocukların izledikleri filmlerin kahramanlarının, onlara örnek olabilecek şekilde doğru ve iyi davranışlar sergilemeleri çocuklar için daha uygun olacaktır.

Özellikle yaşça büyük olan çocukların izleyecekleri sinema filmlerinin içeriğinin, toplumsal yapıyı ve toplumun gerçekliğini yansıtacak şekilde çocukların bu konuda bir şeyler öğrenmesine katkı sağlayacak konular olmasına da anne ve babaların özen göstermesi faydalı olabilir.

Çocukların sinemaya ilgi duymaları ve bu yönde sık sık etkinlik gerçekleştirmek için imkân bulmaları, gelişimsel açıdan sağlayacağı birçok etkinin yanında hayal güçlerinin de artmasına katkı sağlayabilir.

OYUNCAKLARIN GELİŞİME ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
1
sad
1
wow
0