Fikir Ayrılıklarında Orta Yolu Bulmak

by Bebek Melekleri

Çocuğunuzu büyütürken eşiniz veya anne babalarınızla fikir ayrılığına düşebilirsiniz. Bu da çocuğunuzun yanında bazı tartışmaların yaşanmasına neden olabilir. Birçok konuda aynı fikirde olan anne babalar bile çocuk bakımı konusunda bazen anlaşamayabilirler. Örneğin siz, ailenizin geleneksel yöntemlerine göre çocuk yetiştirmek isterken, eşiniz daha yenilikçi yöntemler izlemeyi tercih edebilir.

Fikir ayrılıklarında orta yolu bulmak neden önemlidir?

Genellikle eşler arasındaki fikir ayrılıklarının en önemli sebebi farklı ailelerde büyümüş olmaktır ve bu son derece normaldir. Bu durumda kaybeden taraf şüphesiz ki çocuğunuz olur. Çocuklara kesinlikle tutarlı tavırlar sergilemelisiniz. Siz kendi içinizde bunun tartışmasını yapıyor olsanız dahi çocuğunuza karşı ağız birliği yapmalısınız. Örneğin anne, çocuklarının sağlıklı beslenmesi için abur cubur tüketmesine izin vermiyorken, baba çocuklarına her gün çikolata alıyorsa çocukların kafasının karışması normaldir. Yapmanız gereken çocuğunun iyiliğini isteyen iki ebeveyn olarak konuşmanız, tartışmanız, karar vermeniz ve bu karara sadık kalmanızdır. Bu tartışmalarınızı çocuğunuzun yanında yapmamaya özen göstermelisiniz çünkü bu çocuğunuzu üzebilir, suçlu hissettirebilir ve sizin onu sevmediğinizi düşündürebilir.

Çocuğunuzla ilgili olmayan konuları onun yanında doğru bir üslupla tartışmanız faydalı olabilir fakat konu çocuğunuzsa bu tartışmanın yeri çocuğunuzun yanı değildir. Eğer konu çocuğunuzun güvenliği ve sağlığıysa tartışmanın ortak amacı çocuğunuza neyin iyi geleceğini bulmak olacaktır. Her zaman orta yolu bulmaya çalışmalısınız. Örneğin; siz çocuğunuzun oyuncaklarını kendisinin toplayabileceğini söylüyorken, eşiniz bunun için daha küçük olduğunu söylüyorsa bu tartışmanın orta yolu; çocuğunuzun oyuncaklarını ikinizden birinin yardımıyla birlikte toplamasıdır.

Eşler arası sorumlulukların paylaşılması da iyi bir yöntemdir. Örneğin siz bebeğinizin sağlığı ve diyetinden sorumluyken eşiniz de masa kurallarını öğrenmesinden sorumlu olabilir. Çocuğunuzun yanında eşinizi mırıldanarak dahi olsa eleştirmeyin. Bu çocuğunuzun sizin eşinize saygı duymadığınızı düşünmesine sebep olabilir. Bu iğnemeler çocuğunuzu daha eleştirel ve tahammülsüz bir birey hâline getirebilir.

Bunun yanı sıra bazı konular tartışmaya gerek olmayan konulardır. Örneğin herkes için doğru kabul edilen su tüketimini desteklemek, her iki taraf için de aynıdır ve tartışmaya gerek yoktur. Birbirinizin görüşlerini, fikirlerini dinleyin ve öğrenmeye açık olun.

Farklı kardeşler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler