Fazla Kilolu Bebekler

Yaşıtlarından daha kilolu olan bebeklerin her zaman sağlıksız olduğu ve ileride şişman bir yetişkin olacağı anlamına gelmez. Ancak bebeğinin içinde bulunduğu gelişim döneminde gerekenden daha kilolu olması bazı dezavantajlar doğurabilir.

Fazla Kilolu Bebekler

Bebeklerde şişmanlığa sebep olabilecek durumlar nelerdir?

Tombul olan bebeklerin sağlıksız olduğu algısı her zaman doğru değildir. Bazı araştırmalara göre fazla kilolu olan bebeklerin yalnızca beşte biri ileride kilo konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Ancak gelişme döneminde bulunan bebeklerdeki fazla kilolu olma durumu, bebeğin hareket kabiliyetini kısıtlayabileceğinden bebeğin agresifleşmesine, keyifsiz ve huysuz bir ruh hâlinde bulunmasına yol açabilir. Dört yaşına gelen çocuklar, hâlâ fazla kilo problemi yaşıyorsa ileride bu kilolardan kurtulma ihtimalinin zorlaşacağını söyleyebiliriz. Bebeğin, hayatının ileriki dönemlerinde problemi yaşamaması için ebeveyn olarak sizlerin şimdiden bir dizi önlem almanız faydalı olacaktır.

Şişman olarak görülen her bebek kilo problemi yaşamıyor olabilir. Bebeğin ağırlık oranının boy oranına uygun olmadığını görürseniz bebeğinizin kilo vermesi için uzman gözetimi altında bazı uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz.

Kilo vermek konusuna değinildiğinde akla gelen ilk yöntem bebeğe perhiz uygulatmak olsa da bu yöntem bebeklerde pek fazla tercih edilmemelidir. Bebeği zayıflatmaya uğraşmak yerine onun kilo alma hızını yavaşlatmak öncelikli amaç olmalıdır. Bu uygulama başarılı olursa, bebeğin boyu uzadıkça boy-kilo oranı da makul bir seviyeye gelecektir. Bazı fazla kilolu bebeklerde ise hiçbir uygulama yapılmasa da bebeğin boyu uzadıkça boy-kilo oranı makul seviyeye gelecektir.

Bebeğin kilolu olması ilerde şişman olabilir mi?

Bebeğinizin kilo oranının fazla olduğu veya bebeğinizin kilo alma eğiliminde olduğu durumlarda bir uzman gözetimi altında bir dizi uygulama yaparak fazla kilo probleminin önüne geçebilirsiniz.

Bebeğin kilo alma hızını kontrol etmek ve onun boy-kilo oranını yaşının gerektirdiği seviyeye getirebilmek için öncelikle bebeğinizin beslenme düzenini gözden geçirmelisiniz. Eğer bebek katı gıdalara başlanılan dönemde bulunuyorsa anne sütü veya hazır mama tüketim oranını uzman görüşü doğrultusunda ayarlamanız faydalı olacaktır.

Bebeğinize verdiğiniz besinler, o oyalansın veya ağlamayı durdursun diye değil sadece onun açlığını gidermek için olmalıdır. Eğer bebek tokken ona çeşitli sebeplerle yiyecek vermeye devam ederseniz bebek bir süre sonra bu duruma alışacak bu da fazla kilo alımına sebep olacaktır.

Kilo oranı fazla olan bebeğin hareket etmesini sağlamanız da bu süreçte faydalı olacaktır. Bebek eğer hareket etmek istemiyor veya zorlukla hareket ediyorsa, bebeğin dizlerini dirseklerine çapraz olarak değdirerek, onu oturur duruma çekerek yaptıracağınız egzersizler faydalı olacaktır.

Anne sütüyle beslenen bebeklerin fazla kilolu olma ihtimali daha azdır. Çünkü anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan besinleri gerektiği kadar içerir.

Tüm bunları uygularken doktorunuzdan tavsiye almayı unutmamalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0