Farklı Kardeşler

by Bebek Melekleri

Aynı anne ve babadan doğmuş ve aynı anne ve baba tarafından yetiştirilmiş olsalar da kardeşler birbirinden farklı olabilir. Her birinin birer birey olduğunu ve aynı olamayacaklarını kabullenmek bu konuda yapılması gereken ilk şeydir. Sonrasında eşit sevgi ve ilgi iyi bir ebeveynliğin anahtarıdır.

Farklı çocuklara farklı davranmalısınız?

Büyürken aynı tutumla yetiştirilseler, aynı şeylerle beslenseler, aynı anneden doğmuş olsalar bile her çocuk farklıdır. İlk çocuğunuz dünyaya geldiğinde çok uysal ve kolay bir bebek olduğu için ikinci çocuk kararı almış olabilirsiniz. Ancak yeni doğan bebeğin kardeşi kadar kolay bir bebek olması tamamen şansa bağlıdır. Yeni doğan bebeğiniz kardeşinin bebeklik evrelerden geçip büyüyor olsa da pek çok şeye ondan farklı tepkiler vermesi çok doğaldır. Çünkü yeni bebek büyük kardeşinden farklı bir bireydir.

Bir çocuğunuz kolay, diğeri zor olduğunda arada dengeyi sağlamakta güçlük çekebilirsiniz. Çünkü çocuklarınızın karakterlerine göre davranmak sizi zorlayabilir. Zor çocukla ilgilenmek zor, kolay çocukla ilgilenmek kolay olacaktır. Bu durumda ebeveynler kolay çocukla ilgilenmeyi, zor olanıysa baskılamayı tercih eder. Bu davranışın oldukça yanlıştır. Sizi zorlayan çocuğunuz kendisinin ikinci planda hissederek daha da işleri zorlaştırabilir. Kolay olan çocuğunuzsa sürekli olarak örnek davranışlar sergilemek gibi bir baskı hissederek hata yapmaktan korkan bir çocuğa dönüşebilir. Çocuklukta aradaki dengeyi kuramamanız iki çocuk için de gelecekte bazı sorunlara yol açabilir.

Zor çocuk aslında ebeveynler tarafından doğru yönlendirilemediği için böyle zorlayıcı olabilir. Anne ve babalar kendilerini zorlayan çocuklarıyla inatlaşmak veya baskılamak yerine sorunlarını çözmeye ve idare etmeye çalıştıklarında işler kolaylaşabilir. Zor çocuğunuz sizi zorladığı için üzülmek yerine sebeplerini kabullenmeniz ve özelliklerine saygı göstermeniz yerinde olacaktır.

Çocuklarınızı zor veya kolay diye ayırt etmek yerine her çocuğun zaman zaman zorlayıcı olabileceğini kabullenmek daha doğru olabilir. Her çocuk birbirinden farklı olduğu gibi bir çocuk bazı dönemlerde farklı karakter özellikleri de gösterebilir. Bu sebeple anne babalar dönem dönem bazı çocuklarını daha üstün tutma davranışı sergileyebilir. Bu durumda önemli olan, ne kadar rahatsız edici özellikleri olsa da çocuklarınıza karşı olan sevginizin etkilenmesine izin vermemektir. Çocuklarınızı asla karşılaştırmamalı ve sevginizi hepsine eşit olarak göstermenin yollarını bulmalısınız.

Ebeveynlerin mutsuzluğunu çocuğa yansıtması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler