FARKLI GELİŞEN ÇOCUKLAR VE AİLELERİNİN YAŞADIKLARI

Otizm ve diğer farklı gelişen çocuklar ve aileleri, çocuklarına uygulanan gelişim programlarının içinde yer alırlar. Hatta aile üyeleri, düzenli olarak çocuğu destekleyici ve geliştirici programların içinde yer alırsa bu, çocuğa düşünülenden çok daha fazla yarar sağlayacaktır.

FARKLI GELİŞEN ÇOCUKLAR VE AİLELERİNİN YAŞADIKLARI

Farklı gelişen çocuklar kaygı sebebi midir?

Gelişimsel yönden desteğe ihtiyaç duyan çocuklar, çeşitli kurumlardan bu desteği alırlar. Kurumlar, haftalık dönüşlerle, çocuğa uygulanan programın sonuçlarını aileleriyle paylaşırlar. Ailelerin bu paylaşımlara dikkat etmesi önemlidir çünkü ancak bu şekilde çocukla birbirlerini duyabilir, anlayabilir, birlikte düşünebilir ve ortak bir paydada buluşabilirler.

Bunun dışında aileler, çocukları dışında başka çocukların aileleriyle de grup çalışmalarında bir araya gelebilirler. Düzenli yapılacak bu terapilerde yapılan paylaşımlar, ailenin çocuklarının gelişimindeki rolünü olumlu yönde arttırabilir.

Farklı gelişen çocukların ailelerin yapısı nasıldır?

Farklı gelişen çocukların aileleri, eski alışkanlıklarıyla yaşamakta zorluk çekerler. Artık ev içi düzen değişmiştir. Çünkü evde her anlamda özel ihtiyaç duyan birey vardır. Ebeveyn çoğu zamanını bu çocuğa ayırmak zorundadır. Aile, bu duruma alışabilmek için çeşitli yöntemler denemelidir. Nitekim bu durum artık aile için yeni bir adaptasyon sürecidir.

Yaşıtlarına benzemeyen çocuk, aileyi farklı kurumsal yerler bulmaya yönlendirir. Çünkü aile, bilinen yöntemlerle çocuğunu yetiştirememektedir. Yine bu durum ailede kaygı, korku, çaresizlik hatta bazen suçluluk ve öfke duygularının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu duygular genellikle önce annede çıkar. Çünkü anne, çocuğu sağlıklı bir şekilde hayatta tutmak için gün boyu çabalamaktadır. Bu sebeple en büyük duygusal çalkantıyı da en başta anne yaşamaktadır.

Kaygı, bu ailelerin en başta hissettiği duygudur. Toplumsal açıdan kimi kesimlerce acınan, kimi kesimlerce nasıl davranılmasını bilmeyen bir yerde çocuklarının maruz kalacaklarını düşünmek onları tedirgin eder. Sürekli, onların ileride kendilerini idare edebilmeleri üzerine çalışmalar yaparlar çünkü başlarına bir şey gelirse çocuklarının tehlikeye gireceğini düşünmek onları kaygılandırır.

Kaygı bilinmezken, ailelerin yaşadığı korkunun sebebi bilinir. Farklı gelişen çocukların yaşadıkları toplumda huzurlu olabilmeleri için aile hep bir uğraş içindedir. Bunun yanında içine girdikleri bu uğraşları dışlanarak yaşamak, her adımın engelleneceği korkusunu da beraberinde getirir. Aile, çocuklarıyla yaşanan ve ileride yaşanacak olan zorluklardan her an korkar hâlde hayatlarını sürdürmektedir. Kaygı düzeyini olumlu yönde etkilemek için uzmanlardan yardım alınabilir.

ETKİLİ DİNLEME YÖNTEMLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0