Evlatlık Çocuklara Açıklama Yapma Biçimi

Evlat edinilen çocukların bunu bilmesi en doğal haklarıdır. Kimi aileler saklamayı tercih etse de ileride problem yaşamamak için çocuk ergenliğe erişmeden evlatlık olduğu açıklanmalıdır. Bu, çocuk için büyük bir haber olduğundan ne zaman söyleneceği kadar nasıl söyleneceği de önem taşır.

Evlatlık Çocuklara Açıklama Yapma Biçimi

Çocuğa evlatlık olduğu söylenmeli mi?

Kimi anne ve babalar birtakım problemlerden ötürü biyolojik olarak çocuk sahibi olamayabilir. Ayrıca bazı aileler kendi öz çocukları olsa dahi yardıma ihtiyacı olan bir çocuğa sıcak bir yuva sunmak için evlat edinmeyi tercih edebilir. Evlat edinmek bir çocuğa mutlu bir aile ortamı şansı verildiği için örnek bir davranıştır. Aileler bir çocuğu evlat edindiğinde bu durumu ileride çocuğa söylemek konusunda endişeler taşıyabilir.

Çocuklara evlat edinildiğini söylemek için tercih edilmesi gereken dönem 7 yaş civarı olarak düşünülür. Çocuk bu dönemde durumu daha net kavrayabilecek yaşa gelmiştir ve ergenliğin tepkisel dönemine uzaktır. 7 yaş kesin bir sınır olmasa da ergenlik çağına yaklaşmadan çocuğa durumu açıklamak yerinde olacaktır.

Bir çocuk için evlat edinildiğini öğrenmek büyük bir kaygı unsurudur. Çocuk aldığı bu yeni haber karşısında ne yapacağını bilemez. Ailesinin artık onu sevmediğini, geri vereceğini veya terk edeceğini düşünebilir. Biyolojik bir ailesi olduğunu öğrenen pek çok çocuk ailelerini merak eder. Bu nedenle çocuklara bu durum açıklandığında pek çok soruya karşı hazırlıklı olunmalıdır. Çocuk daha önce neden söylenmediğini, biyolojik ailesinin kim olduğunu, onu geri gönderip göndermeyeceklerini, öz çocuklarından daha mı az sevdiğini sorgular. Ancak genellikle bu sorgulamalar ilk aşamada değil durum kabullenildikten sonra gelir.

Evlatlık olduğu çocuğa söylenirken anne ve babaların bu durumun onların seçimi olduğunu ve seçimlerinden dolayı çok mutlu olduklarını belirtmeleri gerekir. Artık sevilmeyeceğini veya az sevildiğini hisseden çocuğa sevgi göstermek kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğa evlatlık olduğunu ne zaman ve nasıl anlatılmalıdır?

Çocuklara evlatlık olduğunu söylemek aile için de zordur. Çünkü çocuğun büyüdükçe öz ailesinin peşine düşerek kendilerinden kopacağına inanırlar. Bu durumu idare etmektense hiç karşılaşmamak adına gizlemeyi tercih ederler. Bu tutum oldukça yanlıştır. Çocuğun öz ailesini bilme hakkı olduğu unutulmamalıdır. Evlatlık olduğu açıklanan çocuğa öz ailesini kötülemek, kendilerini bir kahraman veya kurtarıcı gibi göstermek de büyük bir hatadır.

Evlatlık olduğunu öğrenen çocuğa durumu sindirmesi için biraz zaman vermek ve sonrasında tüm sorularını dürüstçe cevaplamak gerekir. Sevgi bağının biyolojik bağdan daha öte olabileceği unutulmamalı her durumda aradaki sevgi iletişiminin canlı tutulmasına özen gösterilmelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0