EVLAT EDİNİLEN ÇOCUĞA YAKLAŞIM

Evlat edinilen çocuklara, ailelerin birçok konuda hassas yaklaşmaları gerekebilir. Evlat edinildikten sonra çocuğa yaklaşım, evlat edinildiğini söylemek için uygun olan dönem ve açıklamaların nasıl olacağının bilinmesi çocuğun mümkün olduğunca az miktarda olumsuz etkilenmesi için önemlidir. Evlat Edinilen Çocuğun Psikolojisi aile tarafından korunmalıdır.

EVLAT EDİNİLEN ÇOCUĞA YAKLAŞIM

Evlat Edinilen Çocuğun Psikolojisi Nasıl Olur?

Evlat edinilen çocukların gelişimini etkileyen birçok nedenden söz edilebilir. Bazı araştırmalara göre evlat edinilen çocukların zihinsel gelişimleri genellikle normal seyrinde devam edebilir. Ancak bu durum evlat edinen ailelerin çocuğa iyi ebeveyn olabilmelerine, kültürel durumlarına ve çocuğun içinde bulunduğu aile ortamına göre değişiklik gösterebilir. Çocuğun duygusal ve sosyal gelişiminde evlat edinen ailelerin çocuğa olan yaklaşımı ve çocuğun evlat edinilmeden önce bulunduğu ortam etkili olan faktörlerdendir. Bir çocuk evlat edinmek isteyen ailelerin, çocuklardan bir beklenti içinde olmadan sadece onları sevmek amacıyla bunu gerçekleştirmeleri gerektiği unutulmamalıdır.

Evlat edinilen çocukların, evlat edinilmeden önce yaşadığı olaylardan ve bulunduğu ortamdan kaynaklanan bazı psikolojik sorunları olabilir. Çocuklarda evlat edinilmeden önce ilgi ve sevgi ihtiyacının karşılanmaması, terk edilmişlik hissi gibi duyguların oluşması nedeniyle içe dönüklük, saldırganlık, duygusal dengesizlik, fazla hareketlilik gibi davranışlar gözlemlenebilir. Evlat edinildikten sonra çocuğun bu duruma alışma süreci de bu davranışları tetikleyebilir.

Çocuklara evlatlık olunduğu ne zaman söylenmelidir ve söylerken neye dikkat edilmelidir?

Çocuklara evlat edinildiğini açıklarken son derece dikkatli davranmak gerektiği söylenebilir. Çocuğa bu durumun açıklanması için en uygun dönemin okul öncesi dönem olduğu söylenebilir. Bu dönemde olmasa bile çocuğa ergenlik dönemine girmeden durumun açıklanması yaşanabilecek bazı sıkıntıların önüne geçebilir.

Ergenlik döneminde veya ergenliğe çok yakın dönemlerde çocuğa evlat edinildiğinin açıklanması çocukta olumsuz duygu durumlarının meydana çıkmasına. Onun evlat edinildiği aileye karşı saldırgan tavırlar sergilemesine neden olabilir. Bazı çocuklarda bu durum kendisine 3-6 yaş döneminde açıklansa bile terk edilme korkusu ve başka kaygılar gibi olumsuz durumlar meydana çıkarabilir.

Çocuklar biyolojik anne ve babalarıyla ilgili sorular sordukları zamanlarda da verilecek cevaplara dikkat edilmelidir. Çocuklara biyolojik anne ve babalarıyla ilgili açıklamalar yaparken onları ne çok iyi ne de çok kötü insanlar olarak lanse etmemeye dikkat edilmelidir. Genellikle çocuklar büyüdükçe biyolojik anne ve babalarını daha çok merak edecek ve onlarla tanışmak isteyecektir. Eğer mümkünse böyle bir durumda engel olunmamalı uygun şekillerde çocuğun bu isteğinin yerine getirilmesi için çaba sarf edilmelidir.

EBEVEYNLERİNDEN BİRİ VEFAT EDEN ÇOCUKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0