Ev İçinde Alınabilecek Güvenlik Önlemleri

Çocukların yaralanma ihtimallerini en aza indirmek için ev içinde alınabilecek bazı güvenlik önlemlerinin faydalı olacağı söylenebilir. Ev içinde dikkat edilecek ve uygulanacak basit uygulamalarla çocukların daha güvenli bir ortamda bulunması sağlanabilir. Evde güvenlik çocuk için oldukça önemlidir.

Ev İçinde Alınabilecek Güvenlik Önlemleri

Evde güvenlik önlemleri nelerdir?

Ev içerisinde çeşitli güvenlik önlemleri alınmaya, çocukların en çok vakit geçirdikleri odalar tespit edilip evin bu bölümlerinin daha güvenli hâle getirilmesiyle başlanabilir. Çocuklar küçükken güvenli hâle getirilecek birkaç oda yeterli olacakken yürümeye ve hareketlenmeye başladıklarında evin her bölümüne rahatça ulaşabileceklerinden dolayı daha dikkatli davranmak gerekebilir.

Çocukların en fazla tek başına kalma ihtimali olan beşiklerinde çeşitli kazalar yaşama ihtimali bulunur. Beşiklerin çıta aralarının, çocukların kafalarının girmeyeceği şekilde olmasına dikkat etmek gerekecektir. Beşikte çocuğun kıyafetlerinin takılabileceği vida gibi materyallerin olmaması, beşiğin birleşme noktalarının tam olarak oturmasına dikkat etmek çocukların bazı kazalar yaşama ihtimallerini azaltabilir.

Mutfak da çocukların bazı kazalar yaşayabileceği bölümlerden biridir. Mutfakta bulaşık deterjanı gibi kimyasal maddeleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurmak. Çatal, bıçak gibi materyalleri eğer mümkünse kilitli bir dolap ya da çekmecede tutmak değilse çocukların ulaşamayacağı yerlere konumlandırmak uygun olacaktır. Elektrikli mutfak aletleri kullanılmadığında fişlerini mutlaka prizden çekmek, çaydanlık, tencere gibi kulplu materyallerin kulplarını arkaya doğru çevirerek çocukların bunlara uzanıp düşürmesine engel olmaya çalışmak daha güvenli bir ortam yaratabilir. Ayrıca ocağın düğmelerinin sıkıca kapalı olmasına, kibrit, çakmak gibi malzemelerin göz önünden uzak yerlerde bulunmasına dikkat etmek ve mutfakta yangın söndürücü bulundurmak da daha güvenli bir ortam oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.

Çocukların evde az yaralanması nasıl sağlanır?

Islak zeminlerin bulunduğu banyoda da çocukların zarar görebileceği bazı durumların gerçekleşmemesi için önlemler almak faydalı olacaktır. Islak zeminlerin altına, banyo kullanılmadığı zamanlarda kaymayacak bir malzeme yerleştirmek, klozet kapaklarını her zaman kapalı tutmak, mümkünse kilitli bir kapak temin etmek. Banyo çeşmelerinden akacak sıcak suyu, çocuk açtığında yanmayacağı sıcaklıklarda tutmak gibi önlemler banyoda yaşanabilecek yaralanmaların mümkün olduğunca önüne geçecektir. Ayrıca banyoda bulunabilecek ilaçlar ve elektronik aletlerin çocukların ulaşamayacağı şekillerde konumlandırılması da faydalı olacaktır.

Ayrıca, evin tüm bölümlerinde zemine kaymayacak materyaller yerleştirmek. Elektrik prizlerinin kapaklı olmasına özen göstermek, pencerelerin çocuğun kolayca ulaşıp açamayacağı şekillerde olmasına özen göstermek. Hareketli mobilyaları mümkün olduğunca sabitlemek de ev içinde alınabilecek uygun güvenlik önlemlerinden bazılarıdır.

EĞİTİMDE MASALLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0