Evcil Hayvanınız ve Bebeğiniz

Evinizde uzun zamandır beslediğiniz kedi-köpeğiniz var şimdi bir de bebek mi geliyor? Telaşlanmayın tabii ki hepsi bir arada sağlıklı bir şekilde büyüyebilirler.

Evcil Hayvanınız ve Bebeğiniz

Evcil hayvanın bebeğe zarar vermemesi için ne yapılmalıdır?

Birçok hamile kedi sahibi, toksoplazmoza sahip olacaklarından endişe duyar ve kendi sağlık güvenlikleri için evcillerinden vazgeçmek zorunda kalacaklarından endişe duyarlar. Fakat bu illa da olacak anlamına gelmez. Evet, kedinin bağırsağında toksoplazmoz patojen olabilir, ancak bu parazitin anne adayını ve bebeği etkileyeceği anlamına gelmez ve sağlıklarını tehdit etmez. Çünkü basit önlemlerle bu riski ortadan tamamen kaldırabilirsiniz. Ek olarak, patojenlere karşı daha önce antikor toplamamışsanız, bu bir test ile belirlenebilir. Her halükarda anne adayına, evcil hayvandan ziyade toksoplazmoz patojenlerinin de bulunabileceği çiğ etle enfekte olacağı daha kesindir. Evcil hayvanınızın aşıları eksik olmadığı sürece ne size ne de doğacak bebeğinize zarar vermez. Kediler değişiklerden pek hoşlanmaz, sizin eve bebek için aldığınız eşyaların etrafında dolaşacak hatta üstünde uyumak isteyecektir, bırakın bebeğin eşyalarını koklasın ve yeni aile bireyini önceden tanısın.

Bebek eve geldiğinde evcil hayvanınıza hâlâ ailenin bir parçası olduğunu, bebeğin gelmesinin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini hissettirmeniz gerekir. Sonraki yapacağınız bir diğer işse bebeğinizi evcil hayvanınızın koklamasına izin vermeniz olacaktır. Her evcil farklı tepkiler gösterir, fakat siz evcil hayvanınızı tanıdığınız için ne gibi tepkilerin doğabileceğini kestirebilirsiniz. Her durumda, ilk etapta kediyi bebekle yalnız bırakmamalısınız, çünkü yalnız kaldığında bebeği kıskanabilir veya daha yakından tanımak için ağır olan evciliniz, bebeğinizin üstüne çıkıp oturabilir. Evcil hayvanınız bebeğin yatak oda kapısın önünde içeri alınması için miyavlayacaktır siz de bu duruma bir müddet anlayış gösterip bu sıkıcı evreleri beraber atlatabilmeniz için ona eskiden olduğu gibi sevgi ve şefkat göstermeyi ihmal etmeyin.

Eğer bu ilk ayları kolayca atlatmışsanız artık bebek ve evciliniz için endişelenecek bir durum kalmadı demektir. Zamanla bebeğiniz de evcil hayvanınıza alışacak ve her iki taraf içinde duygusal bir bağ oluşacak ve birbirlerini seveceklerdir. Çok sayıda çalışmalar kanıtlıyor ki, bir bebeğin evcil bir hayvan ile büyümesi onun gelişimini duygusal ve ruhsal anlamda çok olumlu etkiliyor.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0