Evcil Hayvan Bulunan Evlerde Çocuk Emniyeti

Evcil hayvanlar, çocuklu ailelere çifte neşe yaratabilirler. Fakat doğru önlemler alınmadığında tatsız durumlar yaşanabilir. Evinizdeki çifte neşenin devam etmesi için alabileceğiniz önlemleri yazımızda bulabilirsiniz.

Evcil Hayvan Bulunan Evlerde Çocuk Emniyeti

Evcil hayvanlar çocuğun sağlığını tehdit eder mi?

Çocuğunuzla birlikte evcil hayvan yetiştirmek çok güzel bir duygu olabilir. Evcil hayvanlar, çocuğunuzun kişisel gelişiminde önemli bir rol oynayabilir. Ama gerekli önlemler alınmadığı takdirde, evcil hayvan neşeden çok tatsızlık sebebi olabilir.

Hem evcil hayvan hem de çocuk sahibi olmak çifte sorumluluk gerektirir. Çocuğunuza gösterdiğiniz özeni hayvanınıza da göstermelisiniz. Hayvanınızın sağlıklı olup olmadığını anlamak için sık sık veteriner ziyaretleri yapmanız gerekebilir. Eğer hayvanınız sağlıksızsa bu durum çocuğunuzu da risk altında bırakabilir.

Eğer yeni bir hayvan sahiplenecekseniz sağlık kontrollerini mutlaka yaptırın. Eğer hastalık varsa tedavisi tamamlanmadan çocuğunuzla evcil hayvanınızı aynı ortamda bulundurmayın. Hayvanınızda sonradan sağlık problemleri oluşmaması için gerekli aşılarını aksatmayın. Özellikle iç-dış parazit aşılarını ve virüslere karşı yapılan aşıları kaçırmayın. Hayvanınızın taşıyabileceği virüslere karşı sadece onu aşılamanız yetmez. Kendi aşılarınızı ve çocuğunuzun aşılarını da aksatmayın.  Hayvanlarda bulunan bazı bakteri ve virüslerden insanlar da etkilenebilir. Hayvanların taşıyabileceği bakterilere karşı da kendinizde ve çocuğunuzda alabileceğiniz önlemler varsa bunları yapmayı unutmayın.

Hayvanlarınızda pire, bit, kene gibi parazitlerin taşınmasını önlemek için mutlaka parazit ilacı kullanın. Fakat bu ilaçların bazıları hayvanların derilerine ya da tüylerine uygulandığından, çocuğunuzun hayvanın ilaçlı gölgeleriyle temas etmemesine dikkat edin. Pire önleyici tasmalar kullanmak da parazitleri hayvanınızdan uzak tutmakta yardımcı olabilir. Fakat sprey şeklindeki parazit önleyicileri kullanmamaya çalışın. Çocuğunuzun bu ilaçları soluması özellikle solunum yollarında problemlere yol açabilir. Eğer sprey kullanacaksanız, bunları balkon, bahçe gibi açık alanlarda uygulamaya özen gösterin.

Çocuğunuzun hayvan dışkısıyla temas etmemesine dikkat edin. Eğer varsa kedi kumunu koyduğunuz yeri kapısını kilitleyin ve kapıya kedinizin geçebileceği büyüklükte bir giriş yapın. Fakat buraya çocuğunuzun sıkışmamasına dikkat etmeniz gerekebilir. Hayvanlarda bulunan bakterileri çocuğunuzun hasta olmasına sebep olabilir. Kedi kumlarının evin etrafına yayılmaması için bunları sık sık temizleyin. Kedi kumları genelde ıslandıklarında birbirlerine yapışması için yumuşarlar. Çocuğunuz kumu yuttuğunda taneleri boğazına yapışabilir ve müdahale etmeniz zor olabilir.

Çocuğunuzun hayvan kılı yutmadığından da emin olmanız gerekir. Bazı çocuklar, hayvanların tüylerini çekerek onları yutmayı severler. Çocuğunuzun midesinde biriken kıllar bezoar oluşumuna neden olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0