Çocuğunuzun Etrafa Zarar Vermesini Önleyin

by Bebek Melekleri

İki yaşındaki bir çocuğun etrafındaki eşyalara zarar vermesi doğal bir durumdur. Fakat sorun büyümeden bunun önüne geçmek gerekebilir. Etrafa zarar veren çocuk ile nasıl konuşulur?

Çocuklar neden eşyalara zarar verebilir? Etrafa zarar veren çocuk neden bunu yapar?

Küçük çocuklar, oyuncaklarıyla ya da evdeki eşyalarla oynarken onlara zarar vereceklerini tahmin edemezler. Bir eşya kırıldığında amaçları ona zarar vermek değildir. Muhtemelen o eşyanın kırılabilir bir şey olduğunu bilmiyorlardır. Bazen bu zarar vermeler meraktan kaynaklanır bazen de eşyaları tutma becerileri bizim kadar iyi olmadığından onları düşürüp kırabilirler.

Elbette, bu davranış her zaman masum olmayabilir. İki yaşında inatçı bir çocuk, istediğini elde edemediğinde kızgınlıkla bir şeylere zarar verebilir. Televizyonda istediği kanalı açmamanız ya da sevdiği yiyeceği vermemeniz çocuğunuzu sinirlendirebilir ve etrafındaki eşyalara zarar vererek sizden intikam almaya çalışabilir. Durum her ne olursa olsun çocuğunuzun bu davranışını önlemeniz gerekir. Çünkü hem bu davranışını bir alışkanlığa çevirebilir hem de kırılan eşyaların parçaları çocuğunuza zarar verebilir.

Çocuğunuzun zarar verici davranışlarını önlerken ona kızmamaya çalışın. Ona öfkeyle yaklaşmanız, bu hareketleri daha çok yapmasına sebep olabilir. Onun yerine böyle davranmaması gerektiğini düzgün bir dille anlatın. Bu hareketi yaptığında başına gelebilecek zararlardan bahsedin. Bir bardağı kırdığında parçalarının ona zarar verebileceğini ya da kumandayı yere attığında istediği kanalı açamayacağınızı söyleyin. Küçük çocuklar yaptıkları hareketlerin sonuçlarını pek düşünmezler. Onlara yaptığı davranışların sonuçları olduğunu öğretin.

Çocuğunuz, kızgınlıkla eşyalara zarar veriyorsa, duygularını ifade etmenin başka yollarını gösterin. Öfkesiyle eşyalara zarar verdiğinde, isteklerini gerçekleştirmeyin. Bu hareketin sonucunda, ona istediğini verirseniz bunu artık bir alışkanlığa dönüştürebilir.

Çocuğunuzun bu kasti hareketlerinin sebeplerini görmeye çalışın. Çocuğunuz bir geçiş döneminde olabilir. Alışkanlıklarında yaptığınız değişiklikler nedeniyle saldırgan davranıyor olabilir. Belki de sizden yeterli ilgi ve sevgiyi görmediğini düşünüyordur. Bu davranışlarının altında yatan sebebi bulduğunuzda kendi davranışlarınızı da ona göre düzene sokabilirsiniz. Düzeninde yapılan değişiklikler nedeniyle böyle davranıyorsa o yeni düzene alışana kadar biraz sabırlı olmanız gerekebilir. Çalışan ebeveynlerseniz, çocuğunuzla daha fazla vakit geçirmek ona iyi gelebilir. Ona ilgi çekmek için fırsat vermeden ilgi gösterdiğinizde böyle davranmasına gerek kalmayacaktır.

Yemekte Obsesif Davranışlar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin